Loading...... AdDynamix

WITAMY NA STRONIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W STRYSZOWIE
 

O szkole

Szkoła Odkrywców Talentów


TV

Aktualności

Projekty realizowane w naszej szkoleGaleria
Bezpieczna droga do szkołyStałym elementem działań ramach programu "Bezpieczna droga do szkoły" jest zapraszanie policjantów na lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi naszej szkoły. Takie spotkanie odbyło się dnia 13.09.2018 r.
Naszą placówkę odwiedziła Pani aspirant Katarzyna Herma z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach. W spotkaniu brali udział uczniowie klas początkowych, kl. I – III.
Dzieci założyły odblaskowe kamizelki i z wielkim zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie reguł dotyczących ich bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Pani policjant przypomniała również dzieciom podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Poinformowała także uczniów o tym, do kogo należy zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dodatkowo, Pani aspirant wzbudziła u dzieci dużą ciekawość swoim umundurowaniem oraz rekwizytami, jakie miała ze sobą. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w dyskusji z ciekawym gościem. Było to bardzo pouczające spotkanie, które niewątpliwie na długo pozostanie w pamięci dzieci.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10 – letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie odblasków. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni. Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest adresowana zarówno do dzieci jak i wszystkich dorosłych, w szczególności rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.

Apelujemy więc:

Rodzicu – dziecko naśladuje Twoje zachowania, daj więc dobry przykład swojej pociesze!

Nauczycielu – odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!

Kierowco – uwaga w pobliżu szkoły, zdejmij nogę z gazu!

Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!!!!


„Wycieczka klasy V Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II do Wadowic”Dnia 20.09.2018 wyruszyliśmy na wycieczkę do Wadowic. Nasza podróż rozpoczęła się wizytą w Zakładzie Produkcji Maspex. Na miejscu przywitał nas dobrze znany KUBUŚ – maskotka firmy. Aby zwiedzić halę produkcyjną dzieci musiały założyć na siebie charakterystyczne żółte koszulki i białe czepki na głowę. Następnie zostaliśmy oprowadzeni po hali, gdzie poznaliśmy tajniki produkcji pysznych cukierków, tzw. lentilków. Każdy mógł spróbować świeżo wyprodukowanych czekoladowych drażetek, które poźniej zostają pokryte kolorową otoczką. Największą atrakcją dla dzieci była możliwość samodzielnego nałożenia do plastikowych pojemników wybranych cukierków. Każdy uczeń otrzymał w prezencie paczkę zawierającą inne produkty firmy Maspex (kakao Puchatek, lizaki, drażetki z mlecznej czekolady). Zwiedzanie zakładu dostarczyło dzieciom niezapomnianych wrażeń i radości.

Drugim punktem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Domu Rodzinnym Ojca Świętego Jana Pawła II. Zostaliśmy oprowadzeni przez przewodnika. Przechodząc przez 16 stref na 4 kondygnacjach kamienicy, poznaliśmy kolejne etapy życia Jana Pawła II: od domu rodzinnego w Wadowicach gdzie „wszystko się zaczęło” po dom, którym stał się dla niego cały świat. „Sercem” Muzeum jest mieszkanie, składające się z kuchni, salonu i sypialni. Obejrzeliśmy autentyczne przedmioty używane przez Wojtyłów m.in. haftowane przez matkę Papieża serwetki, zastawę stołową czy fotografie z rodzinnego albumu. Muzeum łączy w harmonijny sposób zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i multimedialnych z tradycyjną prezentacją eksponatów, co pozwoliło uczniom odnaleźć coś dla siebie i poznać lub odkryć na nowo bogactwo życia Papieża Jana Pawła II.

Z naszej wyprawy wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.
,

Wychowawca klasy
Maria Ryba - Bąk


„Próbna ewakuacja”Regularnie, w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Stryszowie jest przeprowadzana próbna ewakuacja.
Ewakuacja odbyła się 18.09.2018 o godz. 10.00. Uczniowie pod opieką nauczycieli po usłyszeniu sygnału alarmowego opuścili budynek szkoły wyznaczonymi wyjściami ewakuacyjnymi i udali się na plac LKS gdzie ustalono zbiórkę.
Nauczyciele przekazali meldunek o stanie liczebnym klas dyrektorowi. Po przeprowadzeniu próbnej ewakuacji zespoły klasowe pod opieką nauczycieli wróciły do sal lekcyjnych.
Cały przebieg próbnej ewakuacji można uznać za udany. Szkoła jest przygotowana do ewakuowania w razie zagrożenia.


„Witamy Szkołę”"I nagle jakaś zmiana.
Kończy się lato,
już jesień purpurą,
złotem malowana.
Znów pracowity wrzesień".

Ewa Łepkowska "Wakacje"

Jak to w życiu bywa, wszystko co dobre szybko się kończy. Wakacje minęły, czas wrócić do szkoły.

Dnia 3.09.2018 o godz. 9.00 w naszej szkole odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu narodowego. Na początek głos zabrał pan dyrektor Lucjan Pająk, który przywitał uczniów, rodziców i nauczycieli. Następnie przedstawił kalendarz roku szkolnego, przedstawił nowych nauczycieli.
Kolejnym punktem akademii był występ artystyczny klasy VI, którzy piosenkami i wierszami wspominali wakacje, a jednocześnie powitali nowy rok szkolny. Po występie naszych uczniów zespoły klasowe udały się do klas na pierwsze po wakacjach spotkanie ze swoimi wychowawcami. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.

Drodzy Uczniowie!

W nowym roku szkolnym 2018/2019 życzymy Wam samych pozytywnych wrażeń. Niech Wasze spotkania z nauką, z nowymi nauczycielami zaowocuje indywidualnym rozwojem. Niech będzie to rok nowych wyzwań, prowadzących do otwartości, poszanowania innych i umiejętności znalezienia się we współczesnym świecie. Niech nie zabraknie Wam zapału i energii w zdobywaniu wiedzy, rozwijaniu swoich pasji i kształtowaniu własnych charakterów. Niech Wasze osiągnięcia na polu nauki chlubnie promują Szkołę Podstawową im. św. Jana Pawła II w Stryszowie.

Pamiętajcie Kochani!

Wasze sukcesy są dla nas największą nagrodą.

Powodzenia w nowym roku szkolnym!

Z wyrazami szacunku
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne
Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II
W Stryszowie


„Żegnaj szkoło – wakacji nadszedł czas”Koniec lekcji, klasówek, prac domowych – rok szkolny 2017/2018 zakończony, a przed nami dwa miesiące upragnionych przez wszystkich wakacji.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego, które miało miejsce 22 czerwca 2018roku, zgromadziło w naszej szkole uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły. Po mszy św. wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej szkoły.
Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu narodowego przez społeczność szkolną, pan dyrektor Lucjan Pająk zabrał głos. Przywitał rodziców, pracowników szkoły oraz uczniów. W swoim wystąpieniu podziękował wszystkim za całoroczną pracę. Gratulował młodzieży wyników w nauce, a także życzył słonecznych wakacji.
Ponadto pan dyrektor wraz z wychowawcami poszczególnych klas wręczył świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce, wzorowe zachowanie i stuprocentową frekwencję.

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna zaprezentowana przez uczniów klasy VI. Szóstoklasiści wprowadzili wszystkich w wakacyjny klimat. Na twarzach uczniów i nauczycieli pojawił się szeroki uśmiech.

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie!

Z okazji zakończenia roku szkolnego 2017/2018 dziękuję za cały rok solidnej i wytężonej pracy. Nauczycielom oraz pracownikom szkoły życzę wszelkiej pomyślności, wielu sukcesów oraz satysfakcji z wykonywanej pracy. Wam Uczniowie, życzę bezpiecznych wakacji, wielkiej przygody, niewyczerpanych pokładów energii i uśmiechu na co dzień. Wracajcie pełni sił, energii i zapału do dalszej pracy i nauki.
Do zobaczenia po wakacjach.

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II
w Stryszowie
mgr inż. Lucjan Pająk


Zielona szkoła 201824 maja 2018 r. uczniowie klas IV-VII Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Stryszowie wyjechali na "Zieloną Szkołę" nad morze do Sztutowa. Wyk

Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Urszula Bizoń – kierownik wycieczki, Agata Gębala, Beata Sadzikowska oraz Andrzej Gałuszka - wychowawcy.

Oprócz dydaktycznych zajęć uczniowie aktywnie spędzali czas podczas wspólnych wycieczek, spacerów oraz zabaw na plaży.

Nadrzędnym celem turnusu był walor ekologiczno – zdrowotny.

Bogactwo wszelkich pozytywnych wrażeń na Zielonej Szkole pozostanie na długo w pamięci uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Stryszowie.

"Zielona Szkoła" została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie (20% kosztów).W załączniku sprawozdanie z Zielonej Szkoły


3 Maja30.04.2018r. w naszej szkole obchodziliśmy kolejną, 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie koła historycznego wraz z uczniami kl. V pod opieką pani U. Mika przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie.

Uroczystość tę zainicjowało wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się przedstawienie.

Otrzymaliśmy możliwość przypomnienia sobie całej historii dotyczącej tego zdarzenia. I chociaż wydarzenia te są tak odległe, to nadal w naszej świadomości zajmują bardzo ważne miejsce. Wszyscy bowiem uznajemy za swój obowiązek pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy swoją pracą i zaangażowaniem w tamtych trudnych historycznie czasach spowodowali, że w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła iskra wolności i niepodległośc.


Święto Patrona szkoły św. Jana Pawła II27.04.2018 r. obchodziliśmy kolejną rocznicę nadania szkole imienia św. Jana Pawła II.

Obraliśmy sobie Patrona, który służy nam za wzór, który wciąż pozostaje niedościgłym ideałem.
Chcąc uczcić jego pamięć i przypomnieć, że Karol Wojtyła nie tylko był wielkim Papieżem, ale też najlepszym wychowawcą i przyjacielem młodzieży, klasa VI przygotowała montaż słowno-muzyczny pod kierunkiem ks. Krzysztofa Jarosza i pani Agaty Gębala.

Uczniowie przybliżyli nam nie tylko biografię Wielkiego Polaka, lecz także jego twórczość i najważniejsze wypowiedzi. Na koniec ksiądz Krzysztof wraz z uczniami z koła gitarowego zagrali i zaśpiewali ulubioną piosenkę Jana Pawła II pt. "Zwiastun z gór".


VI RODZINNY FESTYN ZDROWIA 201824 kwietnia 2018 odbył się w naszej szkole VI RODZINNY FESTYN ZDROWIA pod hasłem „CZAS NA ZDROWIE”

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście:
Wójt Gminy Stryszów Pan Jan Wacławski, Przewodniczący Rady Gminy Pan Paweł Żmija , Prezes Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie „Gościniec 4 Żywiołów” Pani Renata Bukowska, Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Stryszowie Pani Barbara Bruzda oraz Pani Magdalena Bartkowska reprezentująca Galerię Produktu Lokalnego.

Festyn rozpoczął się prezentacją tańca w wykonaniu uczniów kl. I i II. Taniec w swoim przekazie nawiązywał do ciężkiej i jednocześnie obfitej w plon pracy rolnika.

Uczniowie klas starszych w zabawnej formie przedstawili losy dziewczynki o imieniu Marlenka oraz jej rodziny, która przekonuje się o tym, że warto zdrowo się odżywiać i być aktywnym fizycznie.

W drugiej części festynu odbyła się prezentacja potraw przygotowanych z ogromnym zaangażowaniem rodziców. Przedstawiciele klas prezentowali przygotowane wcześniej potrawy ze wskazaniem na ich wartości odżywcze i walory smakowe.
Każda klasa przygotowała również potrawę reprezentacyjną, która podlegała ocenie w konkursie na „Super Potrawę” Potrawy oceniane były w kategoriach: walory zdrowotne, walory smakowe, estetyka (zachowanie proporcji, wrażenie ogólne). W konkursie zwyciężyła klasa VI.
Prezentacja zakończyła się wspólną degustacją potraw.

Pani Renata Bukowska, zajmująca się na co dzień produkcją i dystrybucją ekologicznej żywności ofiarowała sadzonki lip – drzew bardzo potrzebnych dla uratowania populacji pszczół, których coraz bardziej zaczyna brakować w ekosystemie.

Festyn Zdrowia zakończył się zawodami sportowymi. W konkurencjach sportowych oprócz uczniów licznie uczestniczyli również rodzice. Wspólna zabawa sportowa dostarczyła wszystkim jego uczestnikom wielu radosnych przeżyć.


Wielkanoc 201828.03.2018r. klasa VII pod kierunkiem p. M. Zborowskiej i p . S. Basiury przygotowała wielkanocny apel pt. "Przez krzyż do chwały", mający przygotować nas do owocnego przeżycia Świąt Wielkanocnych.

Montaż słowno – muzyczny zawierał fragmenty z Ewangelii, wiersze i pieśni ukazujące znaczenie krzyża jako znaku zbawienia. Uczniowie przypomnieli także wielkanocne zwyczaje, które od lat pielęgnujemy.

Na zakończenie apelu dyrektor szkoły złożył świąteczne życzenia społeczności szkolnej.


I Dzień wiosny21 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, uczniowie klas młodszych wraz z wychowawcami udali się na spacer, w celu pożegnania zimy i powitania wiosny.

Na czele uczniowskiej grupy dwaj chłopcy nieśli okazałą marzannę – zimową kukłę. Idąc uczniowie śpiewali piosenki o zimie.
Gdy dotarliśmy do celu marzanna została spalona i pożegnana słowami: „Marzanno, marzanno, ty zimowa panno, w ogień cię wrzucimy i wiosnę witamy”.
Następnie zaśpiewaliśmy piosenki witające wiosnę.

W miłej atmosferze powróciliśmy do klas.


Karnawał 2018We wtorkowe przedpołudnie, 6 lutego, odbył się - tak długo oczekiwany przez uczniów naszej szkoły - bal karnawałowy.

W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, księżniczek, kowbojów, motylków i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców dzieci mogły pobawić się ze szkolnymi kompanami.


Dni Bezpiecznego Internetu 2018 - sptkanie z policjantemWspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny raz w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 31.01.2018 r. odbyło się spotkanie z Panią policjant na temat zagrożeń w Internecie.

Pani mł. asp. Katarzyna Herma z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach zrobiła prezentacje i wykład dotyczący właściwego posługiwania się Internetem.

Pani policjant zwróciła uwagę, że oprócz wielu pozytywnych, praktycznych i użytecznych aspektów, internet niesie ze sobą wiele zagrożeń. Pani Katarzyna Herma Przestrzegała przed odbieraniem nieoczekiwanych emaili reklamowych zwanych spamem.
Opowiadała o oszustwach na aukcjach internetowych. Poruszyła temat pornografii i pedofilii w internecie. Również poinformowała uczniów naszej szkoły, że nielegalne pobieranie muzyki i korzystanie z nielegalnego oprogramowania jest karalne.
Radziła też aby nie udostępniać swoich danych osobowych, numerów kont czy haseł.


Dzień Babci i Dziadka 2018Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości.

Dnia 23 stycznia 2018r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dla kochanych gości rodzice przygotowali poczęstunek w postaci ciasta, kawy i herbaty, a dzieci pod kierunkiem wychowawczyń: pani Jolanty Pająk, pani Jadwigi Lasek i pani Beaty Sadzikowskiej przedstawiły program artystyczny. W większości były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe, związane tematycznie z tymże świętem.

Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie.


Wigilia 2017Szkolne kolędowanie 22.12.2017r. cała społeczność szkolna zebrała się na Sali gimnastycznej, aby wspólnie świętować nadchodzące Boże Narodzenie.

Na wstępie dyrektor szkoły mgr inż. Lucjan Pająk powitał zebranych i złożył okolicznościowe życzenia. Następnie uczniowie uczestniczący w zajęciach koła polonistycznego zaprezentowali część artystyczną, na którą złożyły się m.in. wiersze i kolędy śpiewane z akompaniamentem skrzypiec i fletu. Mogliśmy także obejrzeć nowatorski film nagrany w stryszowskiej „stajence”, gdzie rzekomo narodził się Jezus. Na scenie zadebiutowali nasi szkolni gitarzyści, którzy pod kierunkiem księdza Krzysztofa Jarosza wykonali dwie kolędy.

Przeprowadzony został również konkurs kolęd.

W kategorii klas I – III zwyciężyła klasa III,

a w kategorii kl. IV – VII klasa VII.

Przedstawiono także wyniki konkursu „Poczuj magię świąt”.

W kategorii kl. I – III I miejsce przyznano klasie II,

a kategorii kl. IV – VII klasie VI.

Po zakończeniu uroczystości uczniowie rozeszli się do klas, aby wspólnie z wychowawcami przełamać się opłatkiem i kolędować.


Warsztaty piernikowe w klasie 213.12.2017r. w klasie drugiej odbyły się warsztaty plastyczne prowadzone przez dwoje rodziców.

Uczniowie ozdabiali świąteczne pierniczki.

Zajęcia bardzo podobały się dzieciom.


Mikołajki6 grudnia jest dniem, na który czeka każde dziecko.
Tak było i w naszej szkole. Już od samego rana uczniowie, zwłaszcza ci najmłodsi, z niecierpliwością wypatrywali św. Mikołaja.

Tuż przed 10.00 przybyliśmy na salę gimnastyczną. Najpierw obejrzeliśmy przedstawienie w wykonaniu uczniów czwartej klasy, które przygotowali ze swoją wychowawczynią p. Agatą Gębala. Uczniowie przenieśli nas do mikołajkowo – bajkowej krainy, gdzie zła czarownica próbowała zaczarować św. Mikołaja. Ale jak to w bajkach bywa, dobro zwyciężyło nad złem. A następnie……. w drzwiach sali gimnastycznej ukazał się długo wyczekiwany gość, św. Mikołaj.

Wszystkie dzieci zostały obdarowane słodkimi upominkami.

Na zakończenie spotkania, w podziękowaniu, zaśpiewaliśmy Mikołajowi piosenkę i pełni wrażeń wróciliśmy do klas.


Niezwykły występ5.12.2017r. gościł w naszej szkole profesjonalny artysta iluzji pan Wiesław Jaśkowski – Havis, uczeń sławnego manipulatora Tadeusza Grabowskiego – Remerbi zwanego „Królem Kart”, absolwent Państwowego Studium Cyrkowego w Julinku, członek Polskiego Stowarzyszenia Estradowego w Warszawie oraz wielu organizacji iluzjonistycznych w kraju i na świecie.
.
Podczas godzinnego programu artystycznego iluzjonista pokazał liczne triki, m.in. z kartami, chusteczkami, króliczkami, pieniążkami. Występ wywołał wielki aplauz i zainteresowanie uczniów, którzy po raz pierwszy na żywo mogli obejrzeć poczynania maga. Pan Jaśkowski nie omieszkał zaprosić do pomocy uczniów, co spotkało się z dużym zainteresowaniem. .
.
Mimo usilnych podpatrywań nie udało się rozszyfrować sposobu czarowania artysty. Sam iluzjonista zdradził, że dzieje się tak dzięki sprawnościom palców oraz koncentracji uwagi. .
.
Świetny występ nagrodzony gromkimi brawami na długo pozostanie w naszej pamięci.


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCIWiele jest wydarzeń w dziejach Rzeczypospolitej, z których możemy być szczególnie dumni. Jednym z nich jest Odzyskanie Niepodległości. W przeddzień 99 rocznicy tego wspaniałego dla Polaków wydarzenia, klasa V pod kierunkiem wychowawcy, przygotowała patriotyczny apel.

Tematyka spotkania skupiała się wokół hymnu państwowego. Uczniowie przybliżyli informacje z historii powstania Pieśni oraz historyczne teksty literackie o charakterze patriotycznym. Nie zabrakło także wypowiedzi dzieci na temat "Czym dla mnie jest Ojczyzna ?".


Turniej o tytuł najsprawniejszego ucznia9 istopada 2017 roku w Szkole Podstawowej w Stryszowie odbył się XXI Turniej o Tytuł Najsprawniejszego Ucznia powiatu wadowickiego.

Zawody składały się z dwóch części. Pierwsza polegała na toczeniu piłki koszykowej slalomem miedzy tyczkami oraz powrót biegiem po prostej do linii startu. Drugą część stanowił sprawnościowy tor przeszkód. Należało przewlec szarfę, wykonać przetoczenie na materacu oraz przebiegnąć pod płotkiem. Suma czasów z obu torów stanowiła wynik zawodnika.

Drużyna składała się z dwóch dziewcząt i dwóch chłopców. Suma czasów wszystkich zawodników stanowiła wynik drużyny.

W zawodach wzięło udział 11 szkół. Naszą szkołę reprezentowali: Magdalena Kwartnik, Klaudia Bębenek, Aleksander Zawiła oraz Kacper Świątek.

Sprawdziło się powiedzenie, że gospodarzom pomagają nawet ściany. Nasza szkoła zajęła pierwsze miejsce i zdobyła tytuł najsprawniejszej szkoły powiatu wadowickiego.

Przyznano również miejsca w klasyfikacji indywidualnej. Magda Kwartnik zajęła 6. a Klaudia Bębenek 5. miejsce wśród dziewcząt. Olek Zawiła zajął 2. miejsce wśród chłopców.


Odblaskowa szkoła 2017Nasza szkoła wzięła udział w ósmej już edycji akcji „Odblaskowa szkoła”.

W ramach tego przedsięwzięcia został przeprowadzony szereg działań. Uczniowie zostali wyposażenie w kamizelki odblaskowe. Klasa czwarta zorganizowała odblaskowy marsz, na którym zostały rozdane ulotki propagujące noszenie odblasków. Zorganizowano akcję „Odblaski dla seniorów”. Dużą popularnością cieszył się konkurs plastyczny „Bezpieczna droga do szkoły”.

Wszystkie działania zostały opisane w sprawozdaniu i wysłane do Wydziału Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Jury oceniło nas na 970 punktów, co dało nam 67. miejsce w województwie małopolskim. Do konkursu zgłosiły się 343 szkoły podstawowe.


Dzień zdrowego śniadaniaDnia 8 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania w związku z realizacją ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Śniadanie daje moc”.

Uczniowie klas I-III zaopatrzeni przez rodziców w potrzebne produkty: pieczywo, warzywa, sery, owoce oraz przybory, z wielkim zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy. Krajanie, smarowanie i układanie fantazyjnych stworków kanapkowych nie sprawiło żadnych trudności. Tak przygotowane zdrowe, świeże, ozdobne kanapki uczniowie zjadali z wielkim apetytem.

Akcja ta dostarczyła dzieciom nie tylko większej wiedzy na temat znaczenia śniadań w diecie ucznia, ale również dużo wrażeń i pozytywnych emocji.


Warsztaty z rodzicami w klasie 28 listopada uczniowie kl. II uczestniczyli w warsztatach plastycznych prowadzonych przez rodziców. Wykonywali ozdoby na kiermasz świąteczny organizowany w naszej szkole. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom.


Odblaski dla seniorów od SP StryszówPrawie 150 odblasków rozdali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Stryszowie. Głównym docelowym adresatem były osoby starsze. Większość akcji dotyczących bezpieczeństwa na drodze skierowana jest do dzieci. Uczniowie SP Stryszów postanowili pomyśleć również o seniorach.

Przedsięwzięcie polegało na rozdawaniu odblasków, które można łatwo i szybko przymocować do ubrania. Dzieci rozdawały odblaski osobom starszym w centrum Stryszowa, w okolicy Ośrodka Zdrowia, sklepu i piekarni. Napotkane osoby zostały poinformowane o przeprowadzanej akcji oraz zostały im wręczone elementy odblaskowe. Wielu osobom taka akcja bardzo się podobała i byli mile zaskoczone.

Nie tylko nasi seniorzy dostali odblaski. Uczniowie SP Stryszów rozdawali je również rodzicom odprowadzającym dzieci do szkoły i przedszkola w Stryszowie.

Wydarzenie zostało przeprowadzone w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła”. SP Stryszów co roku aktywnie bierze udział w tym przedsięwzięciu. Organizuje happening „Odblaskowy marsz” propagujący noszenie odblasków. W szkole przeprowadzany jest konkurs plastyczny „Bezpieczna droga do szkoły” oraz turniej wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowego. W tym roku dzieci ze stryszowskiej szkoły pomyślały również o osobach starszych.


Spotkanie z policjantemSpotkanie z policjantem W czwartek 19. października 2017 r. w Szkole Podstawowej w Stryszowie miało miejsce spotkanie z policjantką panią aspirant Katarzyną Hermą z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach.

Pani policjant przedstawiła prezentację oraz opowiadała dzieciom jak ważne jest stosowanie się do przepisów ruchu drogowego.

Uświadomiła również uczestników spotkania o potrzebie noszenia odblasków na drodze. Podkreśliła, że ważne jest stosowanie zasady ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu drogowego. To, że przechodzimy przez przejście dla pieszych nie zwalnia nas z zachowania uwagi i rozglądnięcia się. Samochód nie zatrzyma się miejscu, dajmy mu szanse i sami bądźmy odpowiedzialnymi uczestnikami ruchu drogowego – podkreślała pani aspirant.


Ślubowanie uczniów klasy pierwszejWe wtorek 17 października 2017 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klasy pierwszej.

Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość miała bardzo podniosły, a zarazem radosny charakter.

Pierwszoklasiści w obecności zaproszonych rodziców, starszych kolegów z klasy II i III oraz nauczycieli recytowali wiersze, śpiewali piosenki przedstawiające ich pierwsze dni w szkole. Następnie złożyli uroczystą przysięgę, w której obiecywali być dobrymi uczniami i wspaniałymi kolegami. W dalszej części uroczystości zostali pasowani dużym ołówkiem przez pana Dyrektora, co symbolizowało przyjęcie do społeczności szkolnej. Każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek.

Po skończonej akademii uczniowie udali się na słodki poczęstunek, zorganizowany przez swoich rodziców.


WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO 2017/18Dnia 17.10.2017r . w naszej szkole przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego . Były one poprzedzone kampanią wyborczą. Kandydaci do Samorządu przygotowali bardzo ciekawe i oryginalne plakaty przedstawiające zdjęcie , prezentację kandydata i najważniejsze punkty programu wyborczego. W trakcie kampanii osoby kandydujące organizowały spotkania z wyborcami, rozdawały ulotki .

Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała komisja wyborcza, która dokonała obliczeń głosów.

Skład komisji:

- przewodnicząca:

Oliwia Wąsik (kl. VI)

- członkowie:

Aleksandra Kwartnik ( kl. V)
Filip Dura (kl. IV)
Wojciech Wróbel (kl. VII),
dyrektor szkoły mgr inż. Lucjan Pająk
opiekun SU mgr Urszula Mika

Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie szkoły.
W głosowaniu wzięły udział 134 osoby, które dokonały wyboru spośród 4 kandydatów. Wśród oddanych głosów nie było głosów nieważnych.
Zgodnie z Regulaminem Samorządu Uczniowskiego i Regulaminu Wyborów w skład samorządu weszły cztery osoby o największej liczbie głosów z następującym przydziałem czynności w bieżącym roku szkolnym:

1. SZYMON DURA kl. VI - 48 głosów - PRZEWODNICZĄCY

2. ZOFIA KOWALSKA kl. VII - 44 głosy - ZASTĘPCA PRZEW.

3. MAJA BEDNARZ kl. V - 25 głosów - SEKRETARZ

4. BARTŁOMIEJ GWIŻDŻ kl. IV - 17 głosów - SKARBNIK

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy !!! . W dniu 13.10.2017r., w ramach akcji edukacyjno – informacyjnej „Dzieci świecą przykładem”, odbyło się spotkanie uczniów z policjantami. Policjanci przeprowadzili prelekcję na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ponadto każdy uczeń otrzymał darmową opaskę odblaskową.
Organizatorem tej akcji jest Radny Gminy Stryszów Krzysztof Adamczyk we współpracy z policjantami z Komisariatu Policji w Kalwarii Zebrzydowskiej.


Dzień Nauczyciela13. października 2017 r. w naszej szkole miały miejsce uroczystości z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej, popularnie zwanym Dniem Nauczyciela. Na apelu okolicznościowym pan dyrektor złożył wszystkim pracownikom szkoły życzenia.

Klasa VI pod kierownictwem pani Urszuli Bizoń przygotowała i zaprezentowała przedstawienie. Samorząd Uczniowski przygotował kwiaty i złożył życzenia dla nauczycieli.


Dzieci świecą przykłademW dniu 13.10.2017r., w ramach akcji edukacyjno – informacyjnej „Dzieci świecą przykładem”, odbyło się spotkanie uczniów z policjantami. Policjanci przeprowadzili prelekcję na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ponadto każdy uczeń otrzymał darmową opaskę odblaskową.
Organizatorem tej akcji jest Radny Gminy Stryszów Krzysztof Adamczyk we współpracy z policjantami z Komisariatu Policji w Kalwarii Zebrzydowskiej.


Dzień chlebaOd czterech lat, w związku ze Światowym Dniem Żywienia i Walki z Głodem, przypadającym na dzień 16 października członkowie Polskiego Czerwonego Krzyża przeprowadzają w szkole akcję „Podziel się chlebem”.
Uczniowie kl.VI przygotowali kosze wypełnione chlebem. Częstowali wszystkich uczniów i pracowników szkoły symboliczną kromką chleba oraz przekazywali uczniom najistotniejsze informacje dotyczące problemu głodu na świecie. Składamy podziękowania uczniom i ich rodzicom za zaangażowanie w przeprowadzoną akcję.


Wykład ekologicznyW dniu 6.10.2017r. przedstawiciele naszej szkoły - uczniowie klasy siódmej wraz z dyrektorem szkoły panem Lucjanem Pająkiem wybrali się na wartościowy wykład ekologiczny do Inkubatora Przedsiębiorczości w Zakrzowie.

Na początku całego pokazu Pani Renata Bukowska podzieliła się z nami wiedzą na temat Gościńca 4 Żywiołów. Na pierwszy ogień poszła gmina Mucharz jako żywioł wody, kolejna gmina-Lanckorona, jako iż słynie z przepięknych aniołów zyskała żywioł powietrza, wbrew pozorom gmina Kalwaria nie posiada żywiołu ognia, lecz drewna. Na sam koniec przyszedł czas na naszą piękną gminę Stryszów, która słynie z przepięknych pól i krajobrazów, więc odznaczyła się żywiołem ziemi. Następnie dane było nam słuchać wykładu na temat niskiej emisji i zapobiegania jej powstawaniu. Wiedzieliście czym różnią się panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych?

Po zakończeniu wypowiedzi pana Jarosława Kotyzy przeszliśmy do części zwiedzania busa OZE, czyli mobilnej ekspozycji urządzeń i technologii odnawialnych źródeł energii, gdzie zobaczyliśmy między innymi pompy ciepła.

Cały wykład był przepełniony przydatnymi i interesującymi informacjami, na pewno w przyszłości część uczestników zgłębi ten temat.

Zofia Kowalska
Patrycja Kozik


Próbna ewakuacjaPriorytetem naszej szkoły jest bezpieczeństwo uczniów, toteż co roku dyrektor szkoły mgr inż. Lucjan Pająk przeprowadził próbną ewakuację.

29.09.2017r. mogliśmy sprawdzić swoją umiejętność postępowania na wypadek zagrożenia. Trzeba przyznać, że uczniowie pod opieką wychowawców i nauczycieli po usłyszeniu sygnału sprawnie opuścili budynek szkoły wyznaczonymi wyjściami ewakuacyjnymi i udali się na plac LKS, gdzie ustalono zbiórkę. Następnie nauczyciele przekazali meldunek o stanie liczebnym klas dyrektorowi, który stwierdził, że ewakuacja przebiegła pomyślnie.


Noc NaukowcówDnia 29.09 w piątek uczniowie klasy siódmej naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w zdecydowanie niezwykłym, niepowtarzalnym przeżyciu – Nocy Naukowców. Wydarzenie to ma pokazywać zagadnienia związane z naukami ścisłymi w ciekawy i zachęcający sposób, co się z pewnością udaje.

Odwiedziny na wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo - Hutniczej rozpoczęły się dla uczestników wycieczki pokazem reakcji substancji chemicznych, której skutkiem był wybuch biało - złotego płomienia, przypominającego nieco sztuczne ognie. Następnie dane nam było zobaczyć rozpuszczanie specjalnie preparowanego metalu w wodzie, oglądanie organizmów pod mikroskopem a także rozpoznawanie stopów metalicznych, a także dowiedzieliśmy się, jak wygląda wyciskanie elementów budowlanych.

Jedną z ciekawszych atrakcji tej nocy był wykład pana doktora Antoniego Cieśli, którego tematem była lewitacja z wykorzystaniem nadprzewodnictwa i ciekłego azotu. Nie była to jednak tylko teoria – mogliśmy zobaczyć na własne oczy swego rodzaju „magię” nauki, czyli właśnie lewitację, która do tego momentu mogłaby się wydawać jedynie atrybutem superbohaterów.

W jednej z sali można było sprawdzić swoich sił w rozpoznawaniu gęstości substancji czy zobaczyć, przez jakie substancje może zostać przesyłany prąd, a także sprawdzić, z czego zbudowany jest wyświetlacz telefonu – wiedzieliście, że piksele, które odpowiadają za kolor ekranu w danym momencie dzielą się jedynie trzema barwami?

Wypad nie odbył się bez pamiątek – dyplomy, baloniki,monety – to wszystko można było otrzymać tamtej nocy.

Niestety nie mogliśmy zobaczyć wszystkich eksperymentów, ale mimo wszystko to, co zobaczyliśmy na pewno przysporzyło nam wiedzy i ciekawości świata. Noc Naukowców to coś wartego przeżycia.

Agnieszka Gębala


Odblaskowy marszOdblaskowy marsz We wtorek 19. września 2017 r. uczniowie IV klasy wzięli udział w odblaskowym marszu.

Jest to happening propagujący noszenie elementów odblaskowych. Dzieci pod opieką wychowawcy pani Agaty Gębali oraz koordynatora akcji „Odblaskowa Szkoła” pana Andrzeja Gałuszki, przeszli od Szkoły Podstawowej w Stryszowie do Urzędu Gminy.

Uczestnicy tego wydarzenia byli ubrani w kamizelki odblaskowe oraz posiadali transparenty z hasłami zachęcającymi do noszenia odblasków. Po drodze uczniowie rozdawali przechodniom ulotki informacyjne jak ważne jest bycie widocznym na drodze.

Dzieci odwiedziły sklepy, pocztę, Ośrodek Zdrowia, stację benzynową, przedszkole oraz Urząd Gminy w Stryszowie. Wszędzie zachęcały do noszenia odblasków oraz zostawiały ulotki informacyjne. Była to kolejna akcja, która cyklicznie odbywa się już od kilku lat.


Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/184 września 2017 roku uroczyście pożegnaliśmy wakacje, a przywitaliśmy nowy rok szkolny 2017/2018.

Dyrektor szkoły Lucjan Pająk serdecznie powitał wszystkich – w szczególności uczniów, którzy po raz pierwszy przyszli do naszej szkoły oraz rodziców i grono pedagogiczne.

Podczas uroczystości uczniowie klasy III i IV pod kierunkiem p. B. Sadzikowskiej i p. J. Pająk przedstawili wiersze i piosenki, które pozwoliły powspominać wakacje, ale również przypomniały o czekających obowiązkach w nowym roku szkolnym.

Po uroczystym apelu uczniowie i rodzice spotkali się z wychowawcami swoich klas.

Wszystkim rozpoczynającym czas nauki, życzymy spokojnej i owocnej pracy.


Zakończenie roku szkolnego 2016/201723.06.2017r. pożegnaliśmy rok szkolny 2016/2017.

Po uroczystym wprowadzeniu Sztandaru Szkoły oraz odśpiewaniu hymnu państwowego pani mgr Maria Zborowska w imieniu nieobecnego dyrektora szkoły powitała zebranych rodziców, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych i uczniów.

Podziękowała wszystkim za całoroczną pracę i zaangażowanie na rzecz szkoły. Następnie odczytała nazwiska uczniów wpisanych przez wychowawców do Złotej Księgi oraz wręczyła świadectwa z wyróżnieniem uczniom osiągającym wysokie wyniki w nauce.

W dalszej części uroczystości przewodnicząca Rady Rodziców pani Maria Pach wręczyła nagrody książkowe za wyniki w nauce i 100% frekwencją. Podziękowała także nauczycielom za pracę, a uczniom pogratulowała osiągnięć. Kolejnym punktem uroczystości był przygotowany przez uczniów kl. VI program artystyczny, na który złożyło się przedstawienie i montaż słowno – muzyczny związany ze szkołą i wakacjami.

Na zakończenie p. Zborowska życzyła uczniom i nauczycielom bezpiecznego i udanego wypoczynku.


Dzień Matki 2017W piątek, 2 czerwca 2017 roku, w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki.

Na zaproszenie uczniów klas I-III przybyły mamy, dla których dzieci przygotowały występy artystyczne oraz z serca płynące życzenia i laurki.
Publiczność była zachwycona popisami dzieci. Na twarzach zebranych matek malowało się wzruszenie, ale także duma ze swoich pociech.

Nad całością części artystycznej czuwały Panie nauczycielki kl. I – III: Jadwiga Lasek, Jolanta Pająk i Beata Sadzikowska.

Po części oficjalnej odbył się słodki poczęstunek. Uroczystość przebiegała w miłej, ciepłej atmosferze. Została uwieczniona na fotografiach – dzięki czemu zostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników.


Już pływam 2017Po raz kolejny 15 osobowa grupa uczniów z klasy trzeciej uczestniczyła w zajęciach nauki pływania, prowadzonej w ramach projektu „Już pływam”, realizowanego przez Samorząd Województwa Małopolskiego oraz Gminę Stryszów.

Projekt, mający na celu mądre i aktywne zagospodarowanie czasu wolnego młodych Małopolan po zakończeniu zajęć lekcyjnych, daje każdemu uczniowi szkoły podstawowej szansę zdobycia umiejętności pływackich, będąc równocześnie wsparciem finansowym dla małopolskich gmin, które chcą organizować naukę pływania dla swoich dzieci.

Kluczowe zagadnienia będące inspiracją do przygotowania i realizowania przez Województwo Małopolskie projektu pn. "Już pływam" to przede wszystkim: bezpieczeństwo dzieci na różnego rodzaju kąpieliskach, niewystarczający poziom nauki pływania w małopolskich szkołach oraz znaczenie nauki pływania w: profilaktyce zdrowotnej, zapobieganiu problemom wychowawczym, jak i upowszechnianiu kultury fizycznej w regionie i promowaniu aktywności ruchowej, stwarzając tym samym szansę dla rozwoju sportowych talentów.

Zajęcia na basenie odbywały się w czwartki w ilości 2 godziny tygodniowo. Uczniowie pod czujnym okiem instruktora doskonalili umiejętności pływackie.

Zajęcia bardzo podobały się dzieciom.


Zajęcia integracyjne 2017W dniu 11 maja 2017r. w naszej szkole odbyły się zajęcia integracyjne z udziałem klasy III i przyszłych pierwszoklasistów. W ramach projektu „Lepszy start” realizowanego cyklicznie od kilku lat dzieci spotykają się na sali gimnastycznej, aby razem się bawić i lepiej poznać.

Uczniowie klasy III wraz z wychowawcą przygotowali dla młodszych kolegów różnorodne zadania, m.in. budowanie z klocków, rzucanie do celu, podciąganie się na ławeczce, zjeżdżanie na zjeżdżalni, kręgle, skoki przez przeszkody, chodzenie na szczudłach. Wyznaczeni uczniowie sami czuwali nad prawidłowym przebiegiem konkurencji, pomagali i asekurowali młodszych kolegów.

Mali goście bawili się zgodnie i wesoło. Wspólnie spędzony czas wszystkim bardzo się podobał.


"ŻEBY POLSKA BYŁA POLSKĄ"Patriotyczne apele rocznicowe są na stałe wpisane do naszego kalendarza imprez szkolnych, dlatego też uroczyście obchodziliśmy 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uczniowie uczęszczający na koło historyczne zaprezentowali część artystyczną, która była okazją by uzmysłowić wszystkim, jak ważna rolę i znaczenie mają słowa Ojczyzna i Patriotyzm oraz przybliżyć fakty z historii Polski.

Kształtowanie szacunku do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowej to priorytety naszej szkoły.


Dzień Patrona Szkoły28 kwietnia, był naszej szkole dniem szczególnym.
W dniu tym obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły, którym jest Święty Jan Paweł II.

Uczniowie wszystkich klas przyszli do szkoły w odświętnych strojach. Klasa piąta pod opieką Pań Urszuli Bizoń oraz Katarzyny Kaczmarczyk przygotowała uroczystą akademię.

Apel rozpoczął się od wprowadzenia sztandaru szkoły, oraz odśpiewania hymnu państwowego. Następnie odbyła się część artystyczna, w czasie której przypomniane zostały najważniejsze wydarzenia z życia Świętego Papieża.

Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Ksiądz Proboszcz Grzegorz Saternus Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Jana Kantego w Stryszowie.

Pod koniec apelu zostały ogłoszone wyniki konkursu recytatorskiego poezji o świętym Janie Pawle II oraz zwycięscy otrzymali nagrody. Laureatka konkursu recytatorskiego zadeklamowała wiersz, którym wygrała konkurs.

Dyrektor Szkoły ogłosił możliwość udziału uczniów w dwóch innych przedsięwzięciach związanych z Patronem naszej szkoły.
Pierwszym z nich jest zlot szkół im. Jana Pawła II, który odbędzie się 18. 05. 2017 w Wadowicach.
Drugim konkurs wiedzy o Janie Pawle II i objawieniach Fatimskich, który organizowany jest w ramach Dni Papieskich w Kalwarii Zebrzydowskiej i odbędzie się 23. 05. 2017.


V RODZINNY FESTYN ZDROWIA20 kwietnia 2017 odbył się w naszej szkole V RODZINNY FESTYN ZDROWIA pod hasłem „RODZINNIE, ZDROWO, SPORTOWO”

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Wójt Gminy Stryszów Pan Jan Wacławski, Przewodniczący Rady Gminy Pan Paweł Żmija , Kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszowie Pani Małgorzata Kowalska, Prezes Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie „Gościniec 4 Żywiołów” Pani Renata Bukowska.

Festyn rozpoczął się spektaklem pt. „Dobre wychowanie z nami zostanie” w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. Była to bajka o zasadach dobrego wychowania, która przypomniała o tym, że wystarczy pamiętać o byciu życzliwym wobec drugiej osoby, by świat stał się piękniejszy. Często pozornie proste słowa, czy zwroty takie jak „dzień dobry”, „miłego dnia”, potrafią sprawić komuś prawdziwą radość i wywołać uśmiech na twarzy. A dobroć to nie żadna magia, lecz potrzeba serca.

W drugiej części Festynu odbyła się prezentacja potraw. Jako pierwsza produkt lokalny Spółdzielni Socjalnej „Smaki Gościńca” zaprezentowała Pani Renata Bukowska. Przedstawiciele klas prezentowali przygotowane wcześniej potrawy z ogromnym zaangażowaniem rodziców. Prezentacja zakończyła się wspólną degustacją potraw.

W duchu krzewienia aktywności fizycznej Festyn Zdrowia zakończył się zabawami sportowymi. W konkurencjach sportowych oprócz uczniów licznie uczestniczyli również rodzice.

Dziękujemy za aktywny udział w Festynie Zdrowia całej społeczności szkolnej. Szczególne podziękowania kierujemy do rodziców, zawsze aktywnie wspierającym nasze działania za liczny udział w festynie oraz kulinarne przygotowanie uroczystości. Dziękujemy za przepięknie nakryte stoły oraz bogactwo smaków.

Szanownym Gościom składamy podziękowania za przyjęcie zaproszeń oraz udział w Festynie Zdrowia 2017, który dla nas jest jedną z licznych form, jakie podejmujemy w kierunku integracji społeczności lokalnej.


Dzień KobietJak co roku 8 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kobiet.
Z tej okazji chłopcy z klasy VI przygotowali przedstawienie oraz złożyli życzenia wszystkim dziewczynkom ze szkoły.
Samorząd Uczniowski zorganizował wybory najsympatyczniejszej koleżanki w każdej klasie.
Wyniki przedstawiają się następująco:

kl. I – Wiktoria Mucha

kl. II – Zuzanna Piekarz

kl. III – Maria Witkowska

kl. IV – Maja Bednarz

kl. V – Emilia Markiewicz

kl. VI – Sylwia Kubaszewska


"Bliżej siebie - dalej od uzależnień"26 stycznia 2017 roku w czasie szkolnego apelu podsumowaliśmy działania realizowane w ramach kampanii profilaktycznej "Bliżej siebie - dalej od uzależnień".

Celem podejmowanych działań jest wskazanie właściwych priorytetów w życiu człowieka. Szkolne hasło tegorocznej kampanii brzmiało „Mówię stop nałogom, żyję bezpiecznie i zdrowo”. Laureaci konkursów profilaktycznych zostali uhonorowani nagrodami książkowymi.

Podejmowane w szkole działania profilaktyczne przygotowują uczniów do kształtowania właściwych postaw wobec tematyki zdrowia, uzależnień, przejawów agresji, umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych, podejmowania właściwych decyzji oraz przyjmowania odpowiedzialności za podejmowane decyzje.


Dzień Babci i Dziadka 2017W dniu 18 stycznia w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka.

Bardzo licznie przybyli goście zasiedli przy przygotowanych dla nich stołach i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. .
Dzieci zaprezentowały program artystyczny. Wspaniała publiczność podziwiała i gromko oklaskiwała swoje ukochane wnuki, które pięknie recytowały wiersze, radośnie śpiewały piosenki, tańczyły. .
.
Dzieci do występu przygotowały i pieczę nad całością uroczystości miały panie wychowawczynie: p. Beata Sadzikowska, p. Jolanta Pająk oraz p. Jadwiga Lasek. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. .
.
W dalszej części uroczystości mili goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez mamy. .
.
Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków!


Wigilia 201622 grudnia 2016 r. w ostatni dzień nauki przed zimową przerwą świąteczną, odbyła się w naszej szkole wigilia szkolna.

Uroczystość rozpoczęło przedstawienie świąteczne przygotowane przez uczniów klasy VI.
Było ono nietypowe, ponieważ akcja toczyła się w szkole. Główni bohaterowie próbowali udowodnić, że Betlejem jest dla nas bardzo odległe, a wydarzenia, które miały tam miejsce ponad 2000 lat temu, nie mają na nas większego wpływu. Jednak z każdą minutą przedstawienia, bohaterowie ponosili w tym większą porażkę i dowiadywali się, że Betlejem jest nam bliskie z każdego punktu widzenia.
W kulminacyjnym momencie przedstawienia główni bohaterowie przyznali, że jeśli tylko jesteśmy dobrymi ludźmi, to Betlejem jest zawsze w naszych sercach.

Po przedstawieniu odbył się konkurs kolęd, w który zaangażowali się uczniowie poszczególnych klas. Oraz podsumowanie i rozwiązanie konkursu "Poczuj magię świąt".

Następnie uczniowie wraz z wychowawcami klas udali się do sal, by dale wspólnie świętować.


Warsztaty piernikowe w klasie I19 grudnia 2016r., w klasie I odbyły się warsztaty plastyczne z udziałem rodziców.

Uczniowie pod czujnym okiem dwóch mam i wychowawczyni malowali i ozdabiali wcześniej upieczone pierniczki.

Zajęcia prowadzone przez rodziców sprawiają dzieciom ogromną radość.


Mikołajki 20166 grudnia 2016r. w naszej szkole odbyły się Mikołajki. Z tej okazji przedstawienie przygotowała klasa V pod przewodnictwem Pani Urszuli Bizoń.

Po spektaklu dzieci głośnym wołaniem zaprosiły Mikołaja. Święty rozdał prezenty dzieciom obecnym w szkole. Później wszyscy zaśpiewali na jego cześć piosenkę.

W radosnym nastroju Święty Mikołaj opuścił naszą szkołę i udał się do innych dzieci.


Asystenci Świętego MikołajaTradycją naszej szkoły stały się odwiedziny Świętego Mikołaja, który obdarowuje uczniów paczkami pełnymi prezetów. Jego pojawienie się wywołuje wielką radość.

Nie byłoby tego bez zaangażowania dyrektora szkoły i rodziców. Jak co roku, również w tym rodzice nie zawiedli i bardzo pomogli Świetemu Mikołajowi w przygotowaniu tej bardzo sympatycznej uroczystości.


Spotkanie z górnikiem.W dniu 05.12.2016 roku w klasie III odbyło się spotkanie z górnikiem - byłym pracownikiem Kopalni Węgla Kamiennego „Wesoła” panem Markiem Studnickim, dziadkiem jednej z uczennic tej klasy.

Ubrany był on w piękny, galowy mundur. Na jego górniczej czapce lśnił czarny pióropusz z kogucich piór. Dzieci obejrzały rzeźby z grafitu, które wykonał nasz gość, lampę górniczą z dawnych czasów, tzw. karbidówkę, bryłę węgla oraz skamieliny – odbite w węglu liście paproci. Pan Marek opowiadał dzieciom jak niebezpieczną pracę wykonują górnicy w kopalni. Spotkanie to przybliżyło dzieciom trud górniczej pracy, ich poświęcenie każdego dnia, kiedy zjeżdżają na dół.

Dzięki takiemu spotkaniu uczniowie nie tylko pogłębili wiedzę, ale też nauczyli się szanować trud oraz pracę górników.


Warsztaty "Z daleka od nałogów - zainteresuj się astronomią"Dziecięcej wyobraźni trudno ogarnąć rozmiary Wszechświata. Trudno przekonać dziecko, że niebo nie ma granic.

W dniu 30 listopada 2016 r. część tego nieograniczonego nieba wraz z jego tajemnicami uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła Ii w Stryszowie mogli odkrywać w profesjonalnym, mobilnym planetarium Quasar.

W programie pokazów astronomicznych, dostosowanych do każdej grupy wiekowej znalazły się m.in. podróż po 8 planetach Układu Słonecznego, zakręcony świat Księżyców, pokazy nieba w czasie rzeczywistym w wybranej lokalizacji, Znaki Zodiaku i związana z nimi mitologia, a dla najmłodszych lot rakietą przez Układ Słoneczny.

Dzieci, opuszczając kopułę, nie ukrywały swoich emocji i wrażeń, których dostarczyły im niecodzienne pokazy. Z pewnością takie wydarzenia rozbudzają naturalną ciekawość poznawczą dzieci. Rozwijane pasje i zainteresowania, podobnie jak aktywne formy spędzania wolnego czasu oddalają dzieci od nudy, a w jej konsekwencji również od nałogów i innych zagrożeń cywilizacyjnych współczesnego świata.


"Świąteczny kiermasz"24.11.2016r. w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Stryszowie miał miejsce kiermasz ozdób związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Wykonali je uczniowie w czasie warsztatów prowadzonych przez rodziców.
.
Na stołach można było podziwiać m.in. piękne bombki ozdobione różnymi materiałami, oryginalne stroiki i kartki pocztowe. .
.
Efekt pracy uczniów wywarł wielkie zainteresowanie i podziw rodziców, którzy bardzo szybko nabyli wyjątkowe „dzieła sztuki”. Niewielkim nakładem środków finansowych i pracy powstały ozdoby, które mogłyby konkurować ze sklepowymi.


"Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć".Dnia 10 listopada w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II odbył się uroczysty apelu z okazji 98 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Część artystyczną pod kierunkiem p. U. Mika przygotowali uczniowie kl. IV i VI.
Wszyscy w skupieniu wysłuchali wierszy i pieśni o tematyce patriotycznej. Rys historyczny przybliżył uczniom okoliczności utraty niepodległości, wydarzeń z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku. Minutą ciszy uczczono wszystkich tych , którzy oddali życie za Ojczyznę.

Uroczystość stała się okazją nie tylko do poznania historii ale i kultywowania niezwykle ważnych wartości jakimi są narodowa pamięć i patriotyczna tradycja.


ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ14.10.2016r. obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej.
Z tej okazji dyrektor naszej szkoły mgr inż. Lucjan Pająk skierował życzenia do wszystkich pracowników placówki.

Następnie uczniowie kl. VI przygotowywani przez panie: M. Zborowską i A. Gębalę zaprezentowali część artystyczną na którą złożyły się wiersze i piosenki dedykowane pracownikom szkoły.

Uczniowie wyrazili im swoje podziękowania za trud wkładany w edukację oraz wychowanie, za cierpliwość i okazywaną sympatię. Do życzeń dołączył się Samorząd Uczniowski.

Po zakończeniu części artystycznej uczniowie z wychowawcami udali się do klas.


ŚLUBOWANIE KL. IRozpoczęcie nauki w szkole jest ogromnym przeżyciem zarówno dla dzieci, jak również ich rodziców. Dzieci poznają nowe środowisko, nauczycieli i kolegów.

12 października 2016r. pierwszoklasiści przeżywali niezwykłą uroczystość – ślubowanie. To bardzo ważny dzień w życiu każdego pierwszaka, dlatego sama uroczystość miała podniosły i zarazem radosny charakter. Podczas uroczystego apelu towarzyszyli dzieciom rodzice, koledzy z klasy II i III, nauczyciele. Dzieci z klasy pierwszej przedstawiły przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni Jadwigi Lasek program artystyczny na który złożyły się wiersze i piosenki.

Po części artystycznej uczniowie z powagą złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, którego treść odczytał uczeń klasy szóstej. Po ślubowaniu pan dyrektor mgr inż.. Lucjan Pająk dokonał uroczystego pasowania na ucznia. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom i książeczkę ufundowaną przez rodziców.

Na zakończenie miłego i pełnego wrażeń dnia, rodzice przygotowali dzieciom słodki poczęstunek.


Próbna ewakuacja15.09.2016r. dyrektor szkoły mgr inż. Lucjan Pająk przeprowadził próbną ewakuację budynku.
Uczniowie pod opieką nauczycieli spokojnie opuścili teren szkoły wyznaczonymi drogami i udali się na plac przed budynkiem LKS. .
Przebieg akcji obserwowało czterech strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej JRG w Wadowicach. Zastępca dowódcy JRG nr 1 w Wadowicach st. kpt. inż. Marek NOWAK stwierdził, że ewakuacja przebiegła sprawnie.


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/17Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego to dzień, który zapada w pamięci każdego ucznia na bardzo długo, a 1 września to powrót do szkolnej rzeczywistości i obowiązków.

Inauguracja roku szkolnego 2016/2017 w Szkole Podstawowej w Stryszowie rozpoczęła się o godzinie 10.00. uroczystym wprowadzeniem Sztandaru Szkoły oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego.

Pan Dyrektor Lucjan Pająk serdecznie powitał po wakacjach uczniów, rodziców, nauczycieli i życzył wszystkim sukcesów w nowym roku szkolnym.

Uczniowie klasy V wierszem i piosenką pożegnali wakacje i powitali nowy rok szkolny. Następnie uczniowie udali się do klas na spotkania z wychowawcami.


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/1624 czerwca 2016 r. zakończył się kolejny rok szkolny. Po 10 miesiącach wytężonej nauki i pracy przyszedł czas podsumowań, podziękowań oraz pożegnań.
Uczniowie uczestniczyli w tym dniu w uroczystej mszy świętej oraz akademii.

Podczas tej uroczystości zostali nagrodzeni uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce i wyróżnili się wzorowym bądź bardzo dobrym zachowaniem.

Była to również okazja do pożegnania klasy VI. Świadectwa ukończenia szkoły podstawowej otrzymali wszyscy tegoroczni szóstoklasiści. Rodzicom uczniów klasy VI , którzy otrzymali świadectwo z paskiem, Dyrektor Szkoły mgr inż. Lucjan Pająk wręczył listy gratulacyjne.

Szczególne podziękowania skierował do rodziców, za wsparcie i zaangażowanie w działaniach na rzecz szkoły.

W dalszej części uroczystości uczniowie klasy VI zaprezentowali przedstawienie pt. ,, Migawki ze szkolnej ławki" oraz pożegnalny montaż muzyczno-słowny.

Na zakończenie Dyrektor życzył wszystkim uczniom i nauczycielom wspaniałych wakacji i zasłużonego odpoczynku.


Warsztaty teatralne24.05.2016r. uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktora Teatru Polskiego w Bielsku Białej, pana Jerzego Dziedzica.

W trakcie zajęć uczniowie poznali tajniki pracy reżysera oraz techniki wykorzystywane w teatrze podczas przygotowywania aktorów do wystąpienia na scenie. Nasi uczniowie aktywnie włączyli się w kreowanie przydzielonych im ról, słuchając wskazówek.

Po zakończeniu warsztatów uczniowie nagrodzili pana Dziedzica brawami, wyrażając swój podziw dla jego pracy i zadowolenie z zajęć.


PASOWANIE NA CZYTELNIKAJak co roku w naszej szkole miała miejsce uroczystość pasowania uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej.

Z tej okazji szkolne Koło Miłośników Książki zaprosiło pierwszaków na przedstawienie pt."Bajkowy pociąg".
Po części artystycznej pani bibliotekarka wytłumaczyła jak samodzielnie i swobodnie korzystać z pomieszczeń i zbiorów bibliotecznych. Następnie wszyscy uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą książki szanować, obowiązki czytelnika traktować z powagą i zostali pasowani przez Króla Baja na czytelników biblioteki szkolnej.

Uroczystość zakończyła się zachęceniem dzieci do systematycznego korzystania ze zbiorów.


ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA29 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Z tej okazji uczniowie uczęszczający na koło historyczne zaprezentowali część artystyczną. To wydarzenie sprzed ponad dwustu lat jest dla nas zawsze źródłem dumy, a wspólne świętowanie pozwala oddać hołd nie tylko twórcom tego dokumentu, ale też wszystkim tym, którzy na przestrzeni wieków, w różnych dziedzinach i różnych czasach wnieśli swój wkład w budowę wolnej, niepodległej Polski.


Pierwsza rocznica27.04.2016r. obchodziliśmy pierwszą rocznicę kanonizacji Jana Pawła II oraz nadania naszej szkole imienia tego Wielkiego Polaka.

Z tej okazji klasa V pod opieką p. Marii Zborowskiej i ks. Wojciecha Wasztyla przygotowała część artystyczną, na którą złożyły się wiersze, piosenki oraz prezentacja przypominająca nam życie naszego Patrona.

Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły wręczył nagrody zwycięzcom szkolnego konkursu recytatorskiego poezji o św. Janie Pawle II. I miejsce zajął Jan Klaczak, II Zofia Sermak, III Piotr Ryba.


RODZINNY FESTYN ZDROWIA20 kwietnia 2016 odbył się w naszej szkole IV RODZINNY FESTYN ZDROWIA pod hasłem "ĆWICZ DUŻO, JEDZ ZDROWO, BY BYĆ SPRAWNYM RUCHOWO!!!"

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Wójt Gminy Stryszów Pan Jan Wacławski, Przewodniczący Rady Gminy Pan Paweł Żmija , Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszowie Pani Małgorzata Kowalska, Prezes Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie „Gościniec 4 Żywiołów” Pani Renata Bukowska.

Festyn rozpoczął się spektaklem pt. „Prawdziwe czary” w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. Była to mądra i dowcipna opowieść o tym, jak zdrowo żyć, odżywiać się i ćwiczyć.

W drugiej części Festynu odbyła się prezentacja potraw. Jako pierwsze produkt lokalny zaprezentowały przedstawicielki Spółdzielni Socjalnej „Smaki Gościńca”.

W dalszej kolejności wybrani przedstawiciele klas prezentowali przygotowane wcześniej potrawy z ogromnym zaangażowaniem rodziców. Prezentacja zakończyła się wspólną degustacją potraw.

W duchu krzewienia aktywności fizycznej Festyn Zdrowia zakończył się zabawami sportowymi. W konkurencjach sportowych oprócz uczniów uczestniczyli również rodzice.

Dziękujemy za aktywny udział w Festynie Zdrowia całej społeczności szkolnej. Szczególne podziękowania kierujemy do rodziców za kulinarne przygotowanie uroczystości.


Aleksandra Talaga laureatką01.04.2016r. w Szkole Podstawowej nr 21 im. św. Jana Pawła II w Nowym Sączu odbyło się podsumowanie finału Małopolskiego Konkursu Humanistycznego. Laureatką została uczennica klasy VI naszej szkoły Aleksandra Talaga. Jej opiekunem naukowym była pani Maria Zborowska.
.
Wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe oraz zaświadczenia uprawniające do zwolnienia ich z I części sprawdzianu po klasie VI. .
.
W gali uczestniczyli przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Krakowie, Wydziału Edukacji z Nowego Sącza, sponsorzy, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz rodzice. .
.
Uroczystość uświetnił występ artystyczny przygotowany przez uczniów tamtejszej szkoły.


Dzień Kobiet 20168 marca 2016 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kobiet.

Każda kobieta, czy to duża czy mała, poczuła się w tym dniu wyjątkowo.
Wszystkie panie usłyszały wiele ciepłych słów i miłe życzenia. Chłopcy obdarowali swoje koleżanki pięknymi tulipanami.
W każdej klasie przeprowadzono także głosowanie na Najsympatyczniejszą Koleżankę.
Zwycięskie uczennice otrzymały drobne upominki od opiekunów Samorządu Uczniowskiego na uroczystym apelu.


Dar sercaKolejny raz nasza szkoła aktywnie włączyła się w akcję zbiórki nakrętek i żywności. Tym razem pomagaliśmy Fundacji Pomóc Więcej Oddział w Kleczy Dolnej.

Zebrana ilość produktów świadczy o tym, że nie pozostaliśmy obojętni na los potrzebujących.


Wielkanoc 2016W środę 23.03.16r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Świąt Wielkanocnych przygotowana przez klasę IV pod opieką p. Urszuli Bizoń.

Uczniowie przybliżyli nam zwyczaje i tradycje wielkanocne. Wszystkich zachwyciły barwne przebrania. Mogliśmy zobaczyć aktorów przebranych za pucheroka, pisankę, kraszankę oraz malowankę.

Na zakończenie dyrektor szkoły złożył wszystkim zgromadzonym życzenia świąteczne.


Podsumowanie DBI 2016Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”.
Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

W naszej szkole w roku szkolnym 2015/16 w ramach "Dnia Bezpiecznego Internetu" w miesiącu lutym i nie tylko podjęto szereg działań mających na celu uświadomienie uczniom jakie są zalety i wady internetu.

Odbyły się następujące akcje:

1. Zorganizowano spotkanie z policjantami z wydziału prewencji Komendy Powiatowej w Wadowicach - szkolenie na temat bezpiecznych zachowań podczas korzystania z internetu

2. Przeprowadzono zajęcia na temat bezpiecznego internetu na zajeciach komputerowych w klasach IV-VI z wykorzystaniem strony internetowej "sieciaki.pl" oraz na zajęciach komputerowych w klasach I-III z wykorzystaniem filmów "Owce w sieci".

3. Przeprowadzono konkursy plastyczne w kl I-VI "Dbam o swoje bezpieczeństwo w sieci".

4. Wykonano wystawę pokonkursową na głównym korytarzu szkoły.

5. Przygotowano apel z okazji DBI.

6. Wykonano szkolną gazetkę ścienną na temat "Wady i zalety internetu".

7. Zorganizowano spotkanie z policjantem z wydziału prewencji Komendy Powiatowej w Wadowicach dla rodziców na temat bezpiecznego internetu.


Dzień Babci i Dziadka 2016Dnia 9 lutego 2016r. gościliśmy w naszej szkole babcie i dziadków uczniów klas I-III z okazji ich święta.

W dowód wdzięczności za okazywaną troskę, wyrozumiałość, cierpliwość i miłość uczniowie klas młodszych przedstawili część artystyczną na którą złożyły się wiersze, piosenki, taniec i przedstawienie pt.: "Czerwony Kapturek".

Po zakończeniu programu artystycznego wnukowie wręczyli babciom i dziadkom drobne upominki, wykonane przez nich samych.

Uroczystość przygotowały panie: Jadwiga Lasek, Jolanta Pająk, Beata Sadzikowska przy dużym wsparciu rodziców, którzy zadbali o poczęstunek oraz obsługę zaproszonych gości.


Talenty 201513.12.2015r. w Wadowickim Centrum Kultury odbył się koncert Finałowy XV Festiwalu Artystycznego "Talenty 2015". Festiwal jest prezentacja indywidualnych talentów artystycznych w kategoriach wokal, muzyka, taniec, teatr, recytacja, plastyka, literatura i fotografia.

Wśród nominowanych w kategorii literatura były uczennice naszej szkoły: Magdalena Drążek, Aleksandra Talaga i Małgorzata Kwartnik. Opiekę naukową nad nimi pełniła pani Maria Zborowska.

Wszyscy nagrodzeni i nominowani do nagrody „Talent 2015” otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze ufundowane przez ZPC „Skawa”.

GRATULACJE!


Jasełka 2015W nastrój tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia wprowadził społeczność szkolną występ aktorów z koła teatralnego, którzy zaprezentowali piękne jasełka. Sceny rozgrywały się w przygotowanej betlejemskiej stajence, przed gospodą i w zamku Heroda.

Następnie został przeprowadzony konkurs kolęd. W kategorii klas I-III
I miejsce zajęła kl. III, a w kategorii klas IV-VI klasa VI.

Rozstrzygnięto także konkurs na najładniej udekorowana klasę. Zwycięzcami zostały klasy: III i VI.

Na zakończenie dyrektor szkoły złożył wszystkim zebranym życzenia, do których dołączyli się przedstawiciele SU.


Mikołajki 20156 grudnia – jak dobrze wiecie
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie.
I każde dziecko prezent dostanie.W polskim kalendarzu zapisany jest dzień, który niesie wiele radości, zabawy i upominków – to dzień 6 grudnia tzw. mikołajki.
Naszą tradycją stało się organizowanie spotkań z Mikołajem dla uczniów całej szkoły. Również w tym roku - 4 grudnia, po raz kolejny Mikołaj do nas zawitał.

Uczniowie z klasy II i III zaprezentowali przedstawienie wprowadzające w nastrój mikołajek i przybliżające postać Św. Mikołaja. Recytowali wiersze, śpiewali piosenki oraz przedstawili krótką scenkę.

Następnie pojawił się św. Mikołaj i obdarował wszystkich uczniów paczkami pełnymi słodyczy.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znowu do nas przybędzie.


Pomocnicy Św. MikołajaTradycją naszej szkoły stały się odwiedziny Świętego Mikołaja, który obdarowuje uczniów paczkami słodyczy. Jego pojawienie się wywołuje wielką radość.

Nie byłoby tego bez zaangażowania dyrektora szkoły i rodziców. To oni wytrwale poszukują sponsorów, przywożą słodycze, a następnie pakują je w jednakowe paczki.


Dar sercaJak co rok, w naszej szkole przeprowadzono zbiórkę zabawek i słodyczy dla dzieci z Domu Dziecka. Uczniowie naszej szkoły i tym razem nie zawiedli.
Zebrane podarki obfitowały w różnego rodzaju batoniki, czekolady i cukierki. Nie zabrakło również maskotek i pluszaków.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym prezentom na buziach dzieci z krakowskiego Domu Dziecka zagościł uśmiech.


Dzień zdrowego śniadania24.11.2015r. uczniowie klas młodszych po raz kolejny brali udział w ogólnopolskim projekcie „Śniadanie daje moc”.
Pod czujnym okiem wychowawców samodzielnie przygotowali kanapki na drugie śniadanie. Do ich zrobienia wykorzystano ekologiczne produkty bogate w witaminy.

Przy pięknie udekorowanych stołach uczniowie spożywali drugie śniadanie.

Wspólna praca dała uczniom wiele satysfakcji i zadowolenia.


APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI10.XI.społeczność szkolna spotkała się na apelu z okazji 97 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie kl. VI pod opieką pani U. Mika zaprezentowali część artystyczną ukazującą sens powrotu do wydarzeń, które miały miejsce prawie 100 lat temu.

Historia to nasze korzenie, tradycja . Bez tego co było kiedyś, nie bylibyśmy dziś tacy, jacy jesteśmy, więc nie wolno nam zapominać!


WARSZTATY CZYTELNICZE5 listopada 2015r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcie "Zaprogramuj się na czytanie" zorganizowanym przez GOK w Stryszowie w ramach programu "Małopolskie Czytanie".

Podczas warsztatów dzieci poznawały twórczość Stanisława Lema. Na podstawie utworu "Trzej elektrycerze" reżyserowali przedstawiony w bajce świat, stworzyli fantastyczną planetę oraz roboty LEGO Mindstorms.

Wszyscy pracowali z dużym zaangażowaniem. Każdy uczestnik otrzymał lekturę do czytania pt. "Bajki robotów".

Zajęcia dały możliwość poszerzenia wiedzy, rozwijały wyobraźnię , pokazały, że czytanie może dawać satysfakcję i być alternatywą na nudę.


Człowiek z pasją21.10.2015r. odwiedził naszą szkołę pan Justyn Kołek, znany w całej Polsce grzyboznawca. Jest miłośnikiem grzybów, które stały się jego pasją i sposobem na życie. Wiedzę o grzybach przejął od dziadka i rodziców. Ukończył wielostopniowe kursy specjalistyczne. Swoją wiedzę zgłębiał u najlepszych specjalistów Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, w ośrodkach w Poznaniu i Łodzi. Uczestniczył w wielu imprezach międzynarodowych i zyskał sławę najlepszego znawcy grzybów. Celem jego działalności jest m.in. zwiększanie świadomości tego, jak niebezpieczne może okazać się zbieranie grzybów, których jadalności nie jesteśmy pewni.

Podczas dwugodzinnej prelekcji przekazał uczniom na jakie elementy wyglądu grzybów należy zwracać uwagę, aby uniknąć pomyłki i odróżnić grzyby jadalne od podobnych trujących. Opowiadał jak, kiedy i gdzie zbierać grzyby.

Na zakończenie spotkania podkreślił, że należy zbierać te grzyby, które się zna a trujące nie niszczyć, gdyż stanowią ważny element ekosystemu. Ta wyjątkowa lekcja bardzo zainteresowała uczniów, o czym świadczyły liczne pytania.


"Dzień Walki z Głodem"Dnia 16 października obchodzimy "Dzień Walki z Głodem".
Z tego powodu uczeń klasy piątej – Jan Klaczak przygotował kosz wypełniony symbolicznymi kromkami chleba. Jaś z pomocą Piotra podzielił się chlebem z uczniami i nauczycielami.

Celem przeprowadzonej akcji było zwrócenie uwagi uczniów na problem głodu na świecie.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY JASIOWI ZA WZOROWĄ POSTAWĘ. DZIĘKUJEMY RÓWNIEŻ RODZICOM JASIA ZA ZAANGAŻOWANIE W PRZEPROWADZONĄ AKCJĘ.


"Bo nauczyciel jest kapitanem,
co na okręcie świata płynie
wraz z nami przez szkolne lata."Dzień Edukacji Narodowej 201514.10.2015 r. wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy obsługi i administracji zgromadzili się na sali gimnastycznej, aby uczcić Dzień Edukacji Narodowej.

Akademię szkolną przygotowali uczniowie klasy IV pod kierunkiem p. Urszuli Bizoń i p. Agaty Gębala.

W krótkim montażu słowno-muzycznym uczniowie podziękowali swym nauczycielom za codzienny trud włożony w ich edukację, docenili ich poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.

Na koniec uczniowie złożyli swym nauczycielem piękne życzenia.


Warsztaty plastyczne z rodzicamiW dniu 29 września 2015r. w klasie II odbyły się warsztaty plastyczne pt. „Dary jesieni”.
Zajęcia przygotowała i prowadziła razem z wychowawcą klasy pani Barbara Zarzycka – mama jednego z uczniów.
Dzieci, wykazując się niesamowitą kreatywnością, wykorzystały kolorowe liście, kasztany, żołędzie, owoce jarzębiny, dynie i inne dary jesieni do wykonania przepięknych prac plastycznych, które można było obejrzeć na wystawie na szkolnym korytarzu.


Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/16Dnia 1 września 2015r. o godz. 900 uczniowie naszej Szkoły zainaugurowali nowy rok szkolny.

Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego.. Następnie dyrektor szkoły przywitał wszystkich zgromadzonych, zapoznał z organizacją pracy w nowym roku szkolnym oraz złożył życzenia wielu sukcesów i wytrwałości w realizowaniu celów.

Po części oficjalnej przystąpiono do części artystycznej przygotowanej przez uczniów klasy VI, którzy w humorystyczny sposób podali przepis na szkołę, o jakiej marzą. Następnie uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.


Zakończenie roku szkolnego 2014/1526 czerwca 2015 r. o godz. 9.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Stryszowie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015, a zarazem pożegnanie uczniów klasy szóstej. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy oraz odśpiewaniem hymnu narodowego.

Dyrektor Szkoły p. Lucjan Pająk powitał wszystkich zebranych uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Szczególne słowa uznania skierował do rodziców, dziękując za ich wsparcie i zaangażowanie.
Specjalne podziękowania złożył na ręce Przewodniczącej Rady Rodziców Pani Katarzyny Gonek za niezwykle aktywną postawę oraz ogromne zaangażowanie w realizację działań wychowawczych oraz przedsięwzięć jakie podejmuje szkoła.
Po uroczystej przemowie i podziękowaniach wręczył uczniom klasy VI świadectwa ukończenia szkoły i nagrody książkowe. Nagrodzeni zostali również uczniowie wyróżniający się w nauce oraz odnoszący sukcesy w konkursach i zawodach sportowych.

W dalszej części uroczystości uczniowie klasy VI przedstawili montaż słowno - muzyczny, w którym słowem i piosenką wyrazili podziękowania rodzicom i nauczycielom za trud włożony w ich wychowanie i nauczanie. Szóstoklasiści zostali pożegnani przez swoich młodszych kolegów z klasy V, którzy w kilku słowach wyrazili życzenia, które powinny spełnić się w nowym etapie edukacji ich starszych koleżanek i kolegów.

Na zakończenie p. Dyrektor życzył wszystkim uczniom słonecznych i bezpiecznych wakacji .


DAR SERCAJuż od czterech lat organizujemy zbiórkę karmy dla zwierząt przebywających w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Bielsku-Białej.

Drodzy Uczniowie!

Pamiętamy jak chętnie pomagacie bezdomnym zwierzakom, gromadząc dla nich karmę oraz wszelkie psie i kocie akcesoria. Dziękujemy wszystkim, którzy co roku wspierają naszą akcję.

Każdego roku specjalne słowa podziękowania kierują do Was również pracownicy i wolontariusze Miejskiego Schroniska w Bielsku-Białej.


Nadanie imienia

"Wy jesteście przyszłością świata"
Jan Paweł II

Dzień, 20 maja 2015 r. był dniem bardzo szczególnym i zapisał się w historii naszej szkoły, jako jeden z najważniejszych. W tym dniu nastąpiło oficjalne nadanie imienia naszej szkole. Od tej chwili naszym działaniom patronuje największy z Polaków – św. Jan Paweł II. Wraz z przyjęciem patrona szkoła wzbogaciła się o sztandar, który w najważniejszych wydarzeniach będzie ją godnie reprezentował.

Ta długo oczekiwana przez nas uroczystość rozpoczęła się o godz. 10:00 Mszą Święta w Kościele Parafialnym pw. św. Jana Kantego - koncelebrowaną przez ks. biskupa Damiana Muskusa, ks. Jacka Pietruszkę oraz ks. proboszcza Zbigniewa Kaleciaka. Podczas mszy ks. Biskup poświęcił sztandar ufundowany przez rodziców i przyjaciół szkoły.
Następnie zaproszeni goście, rodzice i uczniowie pod opieką nauczycieli udali się do budynku Szkoły Podstawowej w Stryszowie, gdzie dyrektor Lucjan Pająk powitał wszystkich przybyłych, wśród których byli m.in.:

parlamentarzyści Joanna Bobowska i Tadeusz Arkit;

Małopolski Wicekurator Oświaty Grzegorz Baran;

dyr. Delegatury K.O. w Wadowicach Elżbieta Kowalczyk,

Komendant KPP w Wadowicach mł. insp. Piotr Dziekanowski;

Komendant KP PSP w Wadowicach bryg. Paweł Kwarciak;

Prezes Oddziału ZNP w Wadowicach Zdzisław Kawa,

radni Stryszowa, dyrektorzy sąsiednich placówek,

przedstawiciele OSP, LKS Stryszów, GOPS, GZAS,

sołtys wsi Stryszów, emerytowani nauczyciele.


Przewodniczący Rady Gminy, Paweł Żmija, odczytał treść Uchwały nadającej szkole zaszczytny patronat, a Wójt Gminy Stryszów Jan Wacławski wręczył dyrektorowi SP Stryszów „Akt nadania Szkole Podstawowej w Stryszowie imienia św. Jana Pawła II”. Następnie przedstawiciele rodziców przekazali sztandar dyrektorowi szkoły, który wyraził serdeczne podziękowanie za tak cenny dar oraz zapewnił, że będzie on symbolem wartości, które są i będą fundamentem pracy wychowawczej naszej szkoła.

Kolejnym wydarzeniem, na który uczniowie czekali z niecierpliwością, było przekazanie sztandaru Szkolnemu Pocztowi Sztandarowemu. Niezwykle podniosłym momentem uroczystości było złożenie przez przedstawicieli uczniów ślubowania na sztandar. Tekst ślubowania odczytała uczennica Angelika Kluza.

W drugiej części uroczystości uczniowie, pod kierunkiem pań Marii Zborowskiej i Jadwigi Lasek, zaprezentowali montaż słowno-muzyczny ukazujący najważniejsze chwile z życiu Papieża – Polaka, Karola Wojtyły. Na zakończenie dyrektor Lucjan Pająk wyraził w serdecznych słowach podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do tego pamiętnego wydarzenia.

Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i wzniosłej atmosferze, pozostawiając niezatarte wspomnienie i mnóstwo niezapomnianych chwil. Z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.


PORANEK WIELKANOCNY

31.03.2015r. uczniowie uczęszczający na zajęcia kół: teatralnego i polonistycznego swoim występem wprowadzili nas w klimat Świąt Wielkanocnych.

Zaprezentowali piękne przedstawienie „O czym marzą drzewa w lesie” oraz montaż słowno – muzyczny na temat zwyczajów wielkanocnych pielęgnowanych na naszym terenie.
Uczniowie objaśnili symbolikę potraw niesionych w koszyczku do poświęcenia.

Na zakończenie złożyli życzenia całej społeczności szkolnej oraz polali zebranych wodą.


Dzień Kobiet 2015

Dnia 9 marca 2015r. odbyła się uroczysta akademia z okazji „Dnia Kobiet”.

Na część artystyczną złożyły się wiersze, piosenki i taniec w wykonaniu uczniów klas młodszych i ucznia z klasy czwartej.

Występ małych aktorów bardzo podobał się publiczności.


Gminny Przegląd Grup Kolędniczych 2015

30.01.2015r. uczniowie ze szkolnego koła teatralnego wzięli udział w Gminnym Przeglądzie Grup Kolędniczych organizowanym przez GOK w Stroniu.

Aktorzy w składzie: Magdalena Bucka, Agnieszka Gębala, Jan Klaczak, Angelika Orkisz, Martyna Ożóg, Piotr Ryba, Remigiusz Krynicki, Kamila Świątek, Patrycja Kozik i Natalia Zadora zajęli
I miejsce.


Gratulujemy!


Dzień Babci i Dziadka 2015

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto kochanych Babć i Dziadków. To dni pełne uśmiechów, wzruszeń i radości.

W dniu 29 stycznia w Szkole Podstawowej w Stryszowie odbyła się wspaniała uroczystość. Uczniowie klas I-III przygotowali program artystyczny. W większości były to wiersze i piosenki okolicznościowe, związane tematycznie z tymże świętem. Oprócz montażu słowno - muzycznego, szanowni goście obejrzeli także pokazy taneczne.

Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Frekwencja jak co roku dopisała. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci obdarowały swoich „dziadków” pięknymi upominkami.

Po występach goście oraz dzieci zostali zaproszeni na przygotowany przez mamy słodki poczęstunek.


Wykład o Świętym Janie Pawle II

22.01.2015r. odwiedził naszą szkołę dr hab. nauk prawnych, dr hab. nauk o kulturze fizycznej, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, Pan Andrzej Nowakowski.

Niezwykły Gość spotkał się z uczniami klas IV – VI, aby przybliżyć im postać Świętego Jana Pawła II. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o życiu Karola Wojtyły, m.in. o jego trudnym dzieciństwie i okresie szkolnym. Pan Profesor wspomniał także o swoich dwóch spotkaniach z papieżem.

Wykład wzbudził zainteresowanie, o czym świadczyły liczne pytania uczniów.


Jasełka

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego narodzenia, 17 grudnia 2014r., uczniowie klasy piątej wystawili Jasełka pt.: „Oto narodził się wam Zbawiciel…”.

Piątoklasiści z ogromnym zaangażowaniem przedstawili sceny związane z narodzeniem Jezusa, wprowadzając wszystkich w wyjątkowy klimat nadchodzących świąt.

Grze młodych aktorów towarzyszyła ciekawa scenografia i wspólny śpiew kolęd.


Podsumowanie kampanii "Bliżej siebie – dalej od uzależnień"

11 grudnia 2014r. w czasie szkolnego apelu podsumowaliśmy działania realizowane w ramach kampanii profilaktycznej "Bliżej siebie – dalej od uzależnień".

Celem podejmowanych działań jest wskazanie właściwych priorytetów w życiu człowieka. Szkolne hasło tegorocznej kampanii brzmiało „Mówię stop nałogom, żyję bezpiecznie i zdrowo”.

Członkowie koła przyrodniczego zaprezentowali przedstawienie pt. „Gdy kot palił fajkꅔ. Laureaci konkursów profilaktycznych zostali uhonorowani nagrodami książkowymi. Apel zakończył się prezentacją muzyczną „Tańcz i śpiewaj, nałogom nie ulegaj”, w czasie której każda z klas zaprezentowała piosenkę jako alternatywę na nudę.

Podejmowane w szkole działania profilaktyczne przygotowują uczniów do kształtowania właściwych postaw wobec tematyki zdrowia, uzależnień, przejawów agresji, umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych, podejmowania właściwych decyzji i przyjmowania odpowiedzialności za podejmowane decyzje.


Mikołajki 2014

W dniu 5.12.2014r. do naszej szkoły, aż z bieguna północnego przybył św. Mikołaj.

Z tej okazji klasa V przygotowała przedstawienie pt. "Mikołajkowa przemiana".

Uczniowie w trakcie oczekiwania na pojawienie się Mikołaja obejrzeli występ swoich kolegów z klasy V. Następnie wszyscy wspólnie zaśpiewali piosenkę Majki Jeżowskiej pt. „Kochany Panie Mikołaju” i w ten sposób przywitali Mikołaja, który hojnie obdarował uczniów słodyczami.

Mamy nadzieję, że za rok znów do nas zawita!


Dzień Zdrowego Śniadania 2014

4 grudnia 2014 r. w naszej szkole obchodziliśmy "Dzień Zdrowego Śniadania", aby zwrócić uwagę na ważną rolę śniadania w diecie każdego człowieka.
Uczniowie klas I-III razem z wychowawcami przygotowywali smaczne kanapki, a następnie zasiedli do wspólnego śniadania obfitującego w zdrowe i smaczne produkty.
Na stołach królowały: zielona sałata, pomidory, ogórki, papryka, rzodkiewki, pieczywo wieloziarniste i wiele innych warzyw i owoców. Do picia dzieci przyniosły wodę i soki owocowe.

Akcja ma na celu promowanie zasad prawidłowego żywienia.


Wybory Patrona Szkoły

Potrzeba uzyskania swoistej indywidualności i tożsamości, oparcia swoich działań wychowawczych na wartościach potwierdzonych życiem i działalnością patrona, a przede wszystkim wskazywanie uczniom autorytetów i wzorów do naśladowania, skłoniły Dyrektora Szkoły, Radę Pedagogiczną, Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski do podjęcia działań zmierzających do wyboru Patrona Szkoły Podstawowej w Stryszowie.

Zgodnie z wolą społeczności szkolnej: uczniów, rodziców oraz nauczycieli i pracowników szkoły, kandydatami na Patrona Szkoły Podstawowej w Stryszowie, wyłonionymi w wyniku głosowania, zostali:

- Św. Jan Paweł II,

- Jan Brzechwa.


W celu przybliżenia sylwetek kandydatów na patrona, podjęto następujące zadania:

- wychowawcy przeprowadzili lekcje przybliżające życie i twórczość wybranych kandydatów,

- uczniowie pod opieką wychowawców przygotowali plakaty informacyjne i gazetki w klasach,

- odbyły się konkursy czytelnicze "Czy znasz twórczość Jana Brzechwy?",

- wychowawcy klas V i VI wraz z uczniami przygotowali prezentacje multimedialne:

Pani Ewa Sochacka wraz z klasą VI "Św. Jan Paweł II"

Pani Urszula Mika wraz z klasą V "Jan Brzechwa – mistrz wśród poetów"

Prezentacje zostały przedstawione rodzicom , nauczycielom i personelowi szkoły 27 grudnia 2014r. podczas zebrania ogólnego na sali sportowej.

-klasy V i VI pod opieką swoich wychowawców w dniu 3 grudnia 2014r. zaprezentowały części artystyczne przybliżające życie i twórczość kandydatów. Uczniowie mieli także okazję obejrzeć prezentacje multimedialne.


Święto Niepodległości

Dnia 10 listopada 2014r. w Szkole Podstawowej w Stryszowie uroczyście obchodzono 96 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z tej okazji cała społeczność szkolna zebrała się na sali sportowej by uczestniczyć w obchodach tego najważniejszego dla Polaków święta. Uczniowie klas II i III oraz V pod opieką p. Urszuli Mika przygotowali apel przybliżający drogę Polaków do wolności.

Dzieci recytowały wiersze, śpiewały pieśni patriotyczne. Uroczystość stała się okazją nie tylko do poznania historii ale i kultywowania niezwykle ważnych wartości jakimi są narodowa pamięć i patriotyczna tradycja.


Podsumowanie akcji Odblaskowa Szkoła

07.11.2014 na sali gimnastycznej odbył się apel podsumowujący akcję Odblaskowa szkoła.

Dyrektor szkoły wręczył nagrody uczniom, którzy wygrali w konkursach organizowanych w ramach akcji. Rywalizacja odbywała się w następujących konkurencjach: konkurs plastyczny- „Bezpieczeństwo na drodze” oraz ogólnoszkolny konkurs wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego.

Podsumowano również takie wydarzenia jak happening „Nosząc odblaski chcemy czuć się bezpiecznie na drodze”, spotkanie z policjantem, ratownikiem medycznym oraz strażakami OSP Stryszów.

Szkoła Podstawowa w Stryszowie w akcji Odblaskowa szkoła zdobyła 915 punktów co pozwoliło jej zająć 2. miejsce w powiecie wadowickim oraz 29. miejsce w województwie małopolskim. Ocenie poddano 379 szkół.

Dokładne wyniki na stronie:

http://malopolska.policja.gov.pl/pl/komunikaty/wyniki-v-edycji-malopolskiego-konkursu-odblaskowa-szkola
"Ślubujemy być dobrymi Polakami, dbać o dobre imię swej klasy i szkoły

Będziemy się starali być dobrymi kolegami,

a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom"


Ślubowanie 2014

17 października 2014 roku odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej w Stryszowie. Wszystkich zgromadzonych uczniów, nauczycieli i rodziców powitał dyrektor mgr inż. Lucjan Pająk.

Uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali swój program artystyczny. Rozbrzmiewał piękny i radosny śpiew oraz wyrazista recytacja wierszy. Następnie pan dyrektor dokonał uroczystego pasowania na ucznia. Każde dziecko otrzymało również pamiątkowy dyplom.

Po uroczystości uczniowie wraz z wychowawcą panią mgr Beatą Sadzikowską i rodzicami udali się do klasy na mały poczęstunek.


Święto szkoły

13.10.2014r. uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie ze szkolnego koła teatralnego przygotowali program artystyczny, aby wyrazić wdzięczność nauczycielom za trud wkładany w wychowanie, za cierpliwe przewodnictwo na trudnej drodze zdobywania wiedzy.

Wszystkim pracownikom szkoły złożył także życzenia dyrektor placówki mgr inż. Lucjan Pająk.

Kwiaty i życzenia spowodowały, że ten dzień upłynął w przyjemnej atmosferze.


Happening 2014W ramach organizacji imprez promujących bezpieczeństwo uczniów w drodze do i ze szkoły kolejny raz został zorganizowany happening „Nosząc odblaski chcemy czuć się bezpiecznie na drodze.”

Wydarzenie to miało miejsce 3 października 2014. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Stryszowie z własnoręcznie wykonanymi transparentami oraz ze znakami drogowymi przeszli od swojej szkoły do Urzędu Gminy promując noszenie odblasków.

Uczniowie ubrani byli w kamizelki odblaskowe oraz w odblaski na rękę. Mottem przewodnim happeningu było hasło:
TRZEBA CHODZIĆ Z ODBLASKAMI BY NIE ZGINĄĆ POD KOŁAMI.

Podczas marszu rozdawano napotkanym przechodniom ulotki informujące o korzyściach płynących z noszenia odblasków oraz o obowiązku zakładania elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. Uczniowie odwiedzili przydrożne sklepy oraz zakłady pracy takie jak: piekarnię, stację benzynową, gdzie zostawiali ulotki promujące noszenie odblasków. Zostały odwiedzone również instytucje użyteczności publicznej np. poczta czy przychodnia zdrowia.

Kulminacyjnym punktem przemarszu przez naszą wioskę było spotkanie ze Sekretarzem Gminy Stryszów Panią Krystyną Pułka.


Spotkanie z PolicjantemW ramach organizacji imprez promujących bezpieczeństwo uczniów w drodze do i ze szkoły 8 października 2014 zostało zorganizowane spotkanie z policjantem z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach, Panem sierżantem sztabowym Arkadiuszem Pytlem.

Uczniowie podczas pogadanki zostali uświadomieni, że nawet mały element odblaskowy może uratować życie oraz, że od września 2014 roku istnieje obowiązek noszenia odblasków przez wszystkich poza terenem zabudowanym. Dzieci były ubrane w kamizelki odblaskowe oraz brali udział w scenkach związanych z przestrzeganiem przepisów drogowych.


Muzyczna uczta

18.09.2014r. w naszej szkole gościnnie wystąpiła Orkiestra Dęta ze Stryszowa pod batutą kapelmistrza i zarazem instruktora muzycznego pana Kazimierza Gromady z Wadowic.

Orkiestra, którą tworzą m. in. absolwenci naszej szkoły, dała godzinny koncert utworów poważnych i rozrywkowych. Muzycy wspólnie wykonali kilka utworów, a także indywidualnie zaprezentowali swoje wybitne zdolności. Podczas występów pan Gromada omówił instrumenty wykonawców.

Była to prawdziwa uczta dla ucha i ciekawa lekcja muzyki o czym świadczyły gromkie brawa, którymi artyści zostali nagrodzeni przez szkolną społeczność po zakończeniu koncertu.


Próbna ewakuacja

12.09.2014r. o godzinie 11.00 w Szkole Podstawowej w Stryszowie dyrektor mgr inż. Lucjan Pająk przeprowadził próbną ewakuację. Włączyły się do niej dwa zastępy OSP: z Łękawicy z Komendantem Gminnym OSP panem Bogdanem Rybą i Prezesem OSP w Stryszowie Stanisławem Zabiegajem.

Ewakuacja przebiegła bardzo sprawnie. Uczniowie pod opieką nauczycieli szybko i spokojnie opuścili budynek. Natomiast strażacy przeprowadzili profesjonalną symulację pożaru kuchni i ratowania 3 „poszkodowanych” uczniów.

Na zakończenie akcji odbyło się podsumowanie oraz uczniowie zostali zapoznani z wyposażeniem wozów strażackich.


Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/15

1 września uczniowie naszej szkoły rozpoczęli nowy rok pracy.

Wszystkich zebranych na sali gimnastycznej powitał dyrektor Lucjan Pająk, życząc powodzenia w nauce i wytrwałości w realizowaniu swoich celów. Najgoręcej przywitano wszystkich pierwszoklasistów, którzy rozpoczynają swoją przygodę w poszukiwaniu wiedzy. Następnie uczniowie klasy trzeciej i czwartej przedstawili krótki montaż słowno-muzyczny pt. ,,Wracamy ".

Nad dekoracją i całokształtem artystycznym uroczystości czuwały pani Beata Sadzikowska i Jolanta Pająk. Po wysłuchaniu wspomnień z wakacji i życzeń na nowy rok szkolny pozostało już tylko zapoznać się w klasach z nowym planem lekcji.

Mamy nadzieję, że ten rok szkolny będzie pełen sukcesów - czego wszystkim serdecznie życzymy.


Zakończenie roku szkolnego 2013/14

27 czerwca 2014 r. o godz. 9 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014, a zarazem pożegnanie uczniów klasy szóstej.

Po odśpiewaniu hymnu narodowego p. Dyrektor Lucjan Pająk zabrał głos. Powitał wszystkich zebranych uczniów, rodziców, nauczycieli. Szczególne słowa uznania skierował do rodziców, dziękując za ich wsparcie i zaangażowanie. Po uroczystej przemowie i podziękowaniach wręczył uczniom klasy VI świadectwa ukończenia szkoły i nagrody książkowe. Nagrodzeni zostali również uczniowie wyróżniający się w nauce oraz odnoszący sukcesy w konkursach i zawodach sportowych.

W dalszej części uroczystości uczniowie klasy VI przedstawili montaż słowno-muzyczny pt. "Pożegnania nadszedł już czas".

Na zakończenie p. Dyrektor życzył wszystkim uczniom słonecznych i bezpiecznych wakacji .


Rodzinny Festyn ZdrowiaW Szkole Podstawowej w Stryszowie corocznie odbywa się Rodzinny Festyn Zdrowia pod hasłem „O zdrowie dbamy i zdrowo się odżywiamy”

Festyn jest uwieńczeniem szeregu działań, które prowadzi szkoła w ramach realizacji programu edukacji zdrowotnej oraz rozwoju fizycznego naszych uczniów.

W czasie Festynu uczniowie przygotowywali z rodzicami, którzy licznie uczestniczyli w uroczystości a następnie prezentowali potrawy ekologiczne przygotowane specjalnie na tę okoliczność.

Na obfitych stołach można było odnaleźć m.in. kotleciki brokułowe z kaszą jaglaną podawane z kluseczkami w szpinakowym sosie, jaja ekologiczne o obniżonym poziomie cholesterolu w sosie musztardowym pochodzące od zielononóżki kuropatwiany czyli kurki o zielonych nogach, warzywa, owoce, sery, wędliny własnego wyrobu, chleby żytnie na zakwasie oraz domowe ciasta.

Punktem kulminacyjnym uroczystości była prelekcja dyplomowanego dietetyka na temat zasad zdrowego odżywiania.

Uczniowie klasy drugiej oraz członkowie koła przyrodniczo-ekologicznego wierszem i piosenką opowiedzieli o zasadach zdrowego stylu życia.

W duchu krzewienia aktywności fizycznej Rodzinny Festyn Zdrowia zakończył się zabawami sportowymi (wyścig w workach, wyścig z piłeczką na łyżce, przeciąganie liny) przeprowadzonymi przez nauczyciela wychowania fizycznego Pana Andrzeja Gałuszkę. W konkurencjach sportowych oprócz uczniów uczestniczyli z ogromnym zaangażowaniem również rodzice oraz nauczyciele.


Apel z okazji kanonizacji Jana Pawła IIKiedy odszedł do domu Ojca wydawało się, że wszystko się skończyło… chyba nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego jak wiele się dopiero zaczyna!

27 kwietnia w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, Papież Franciszek ogłosił całemu światu, że Ojciec święty Jan Paweł II jest ŚWIĘTY!

W naszej szkole radośnie świętowaliśmy to wydarzenie. Przygotowaliśmy transparenty, które wyrażały naszą radość, szacunek i miłość do Papieża. Każda klasa miała zadanie, by przybliżyć nam jaki tak naprawdę był nasz nowy Święty.
Przypominaliśmy sobie małego Lolka z Wadowic, aktora z Krakowa, Studenta i wykładowcę, rozmiłowanego w wędrówkach i spływach kajakowych, radosnego i bliskiego Biskupa i Kardynała, wyjątkowego i niepowtarzalnego Papieża, a dziś wciąż żywego i obecnego w swoim działaniu Świętego.
A wszystko po to, by uczyć się od najlepszych jak dobrze przeżyć swoje życie. Bo Jan Paweł II powiedział kiedyś: „Wczoraj do ciebie nie należy. Jutro niepewne. Tylko dziś jest twoje…”

Święty Janie Pawle II patronie radosnej codzienności, wstawiaj się za nami, by każdy z nas dobrze wykorzystał swoje życie!


ŚWIĘTA WIELKANOCNE


W kalendarzu jest wiele dni świątecznych, które zmuszają do zadumy, a także do radości.
Jedne z nich to Święta Wielkanocne. Związane są z nimi liczne zwyczaje. Można się było o nich dowiedzieć, oglądając 16.04.2014 r. część artystyczną przygotowaną przez nasze szkolne koło teatralne.

Aktorzy przybliżyli m.in. sposoby przygotowywania palm, zdobienia jajek, święcenie ognia. Objaśnili symbolikę pokarmów niesionych do święcenia w Wielką Sobotę. Podali także znaczenie wody i ze słowami „śmigus - dyngus” udali się z sikawkami w kierunku widowni, polewając ją, aby tradycji stało się zadość..

Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły mgr inż. Lucjan Pająk złożył wszystkim zebranym świąteczne życzenia.


Rekolekcje Wielkopostne


Można by rzec, że jak co roku przeżywaliśmy rekolekcje wielkopostne w naszej szkole. Jednak stwierdzenie „jak co roku” nieco mija się z prawdą.
Rekolekcje już ze swojej natury powinny być wyjątkowe za każdym razem – i w tym roku chyba się to udało. Gościliśmy przedstawicieli wspólnoty Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea z o. Krzysztofem Czerwionką na czele.
Począwszy od niedzieli aż do środy pokazywali nam Oni jak dobrze mieć Pasterza – Kogoś, kto zaopiekuje się nami w każdej sytuacji, Kto nas zna lepiej niż my samych siebie, Kto zaryzykuje nawet swoje życie, aby nam nie stała się krzywda. Właśnie takim – Dobrym Pasterzem chce być dla nas Chrystus. Trzeba jednak w to uwierzyć i chcieć tego doświadczyć. Jak? Gdzie? Jak mówią członkowie wspólnoty Galilea najprościej i najszybciej w małych wspólnotach. Dają one poczucie bezpieczeństwa, pozwalają pogłębić wiarę, doświadczyć bliskości i uczyć się głosu Pasterza.
Wiemy już jak to zrobić – więc do dzieła!


Na tatrzańskim szlaku...

28.03.2014 r. w siedzibie Dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom IX Konkursu Literackiego „Na tatrzańskim szlaku” Tatrzańskie zadziwienia, którego organizatorem był Tatrzański Park Narodowy i Zespół Szkół w Poroninie.


W konkursie uczestniczyło 442 uczniów z 67 szkół i 92 nauczycieli - opiekunów naukowych. Uczniowie mieli do wyboru następujące formy wypowiedzi: wiersz, kartkę z dziennika i opis obrazu. Tematy prac dotyczyły Tatr. Powołane przez organizatorów jury oceniało prace w trzech kategoriach wiekowych: kl. I-III, kl. IV- VI i gimnazjum. Najwięcej, bo aż 305 uczniów było w kategorii klas IV- VI. W konkursie uczestniczyły także uczennice z naszej szkoły.


Miło mi oznajmić, że Magdalena Drążek -uczennica klasy IV otrzymała wyróżnienie. Wszyscy laureaci zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami. Także szkoły otrzymały dyplomy i książki związane z Tatrami.


Dodatkową atrakcją było zwiedzanie kaplicy hrabiów Zamoyskich, mieszczącej się w budynku Dyrekcji TPN oraz Muzeum Tatrzańskiego.


Zapewne to miłe zdarzenie na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.


Maria Zborowska
Integracja klasy III z przyszłymi pierwszakami

26 marca 2014r. odbyło się w naszej szkole spotkanie integrujące przyszłych uczniów klasy pierwszej z uczniami klasy trzeciej.


Na początku były zabawy z chustą animacyjną. Następnie dzieci rywalizowały na torze przeszkód. Później przedszkolaki bawiły się na kolejnych stacjach: budowanie z klocków, rzucanie do celu, podciąganie się na ławeczce, zjeżdżanie na zjeżdżalni, kręgle. Wszyscy sprawnie poruszali się według ustalonych zasad, aby każdy mógł zdążyć poćwiczyć na kolorowym sprzęcie rozstawionym na poszczególnych stacjach.


Mali goście bawili się chętnie i z wielkim zaangażowaniem, zgodnie i wesoło. Spotkanie to pozwoliło przełamać obawy przedszkolaków przed pójściem we wrześniu do szkoły i podjęciem nauki w klasie pierwszej.


Wspólnie spędzony czas wszystkim się bardzo się podobał.


Dzień Kobiet

Dnia 07.03.2014r., odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji „Dnia Kobiet” . Na scenie prezentowali swoje umiejętności chłopcy. W sposób humorystyczny wcielili się w postacie różnych typów kobiet.

Zabawnie wyglądali w sukienkach i z perukami na głowach. Dostojnie, w takt muzyki poruszali się po scenie w szpilkach.

Po zakończeniu części artystycznej pan dyrektor mgr inż. Lucjan Pająk złożył życzenia nauczycielkom, pracownicom szkoły, wszystkim dziewczynkom.

W dalszej kolejności ogłosił wyniki konkursu na „Najsympatyczniejszą koleżankę z klasy”. Wytypowane przez uczniów dziewczynki otrzymały drobne upominki.


Konkurs recytatorski

28.02.2014r. w GOK w Stroniu został przeprowadzony konkurs recytatorski ”Cztery Pory Roku- Zima”, w którym wzięli udział uczniowie z naszej szkoły i zajęli następujące miejsca:

w kategorii klas I-III

I miejsce Maja Bednarz

II miejsce Aleksandra Kwartnik

w kategorii klas IV- VII miejsce Adrian Studnicki

II miejsce Dominika Prochownik

III miejsce Magdalena PaździoraGratulujemy!


KOLĘDOWANIE

30.01.2014r. uczniowie z naszego szkolnego koła teatralnego w składzie: Natalia Godula, Magdalena Paździora, Wioletta Sermak, Angelika Kluza, Wiktoria Zawiła, Izabela Talapka, Arkadiusz Wróblewski, Michał Studnicki, Adrian Studnicki, Krzysztof Kozik wzięli udział w Gminnym Przeglądzie Grup Kolędniczych organizowanym przez GOK w Stroniu i zajęli II miejsce.


Warsztaty plastyczne

W dniu 15 i 20 stycznia 2014r. w klasie III i I odbyły się warsztaty plastyczne z udziałem rodziców.
Zajęcia w klasie III prowadziła pani Ryba wraz z wychowawczynią a w klasie I pani Barbara Błachut.
Dzieci wykonywały kwiaty z krepiny oraz medaliony w kształcie serduszek z masy solnej, a następnie ozdabiali je Te bardzo pomysłowe prezenty przeznaczony były dla babć i dziadków z okazji ich święta.

Zajęcia dostarczyły uczniom dużo radości i satysfakcji. Z wielką dumą prezentowały swoje prace.


Jasełka

19.12.2013r. uczniowie VI klasy (przy pomocy kilku czwartaków i piątaków) naszej szkoły podjęli się niełatwego zadania.

Otóż by ułatwić przeżycie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia przedstawili Jasełka.
Nie była to jednak zwykła inscenizacja tej wyjątkowej historii sprzed ponad dwóch tysięcy lat, a trochę bajkowe spojrzenie, bo jak wszystkim wiadomo, bajki nie dość, że są ciekawe, to jeszcze w prosty sposób mówią o ważnych sprawach.
I tak na tegorocznych Jasełkach bajkowe postacie przychodziły do Bożej Dzieciny, leżącej na sianie, by przynieść jakiś wyjątkowy dar – a to skromny prezent, a to postanowienie poprawy, czy mądry wniosek wyciągnięty z własnego postępowania.

I Choć na Jasełkach były Smerfy, Pinokio, Calineczka i inni bajkowi bohaterowie, to jednak każdy z obecnych mógł wyciągnąć dla siebie mądry wniosek - czego właśnie od niego oczekuje maleńki Jezus.


Szkoła przyjazna dla każdego

10:36 2014-03-28

Szkoła Podstawowa w Stryszowie przystąpiła do konkursu „Szkoła przyjazna dla każdego” zorganizowanego przez Instytut Inicjatyw Pozarządowych w Warszawie pod patronatem i wsparciem finansowym Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Celem konkursu było: - docenienie i promocja szkół stwarzających przyjazne warunki dla funkcjonowania w nich - uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
- promocja idei integracji i edukacji włączającej uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
- upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
- zachęcenie szkół do poszukiwania nowych rozwiązań w zakresie bezpiecznego i efektywnego funkcjonowania w szkole uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

11 grudnia 2013 r. odbyło się w Warszawie uroczyste podsumowanie konkursu z wręczeniem nagród.
Nasza placówka została laureatem konkursu i zdobyła zaszczytne wyróżnienie „Szkoły przyjaznej dla każdego”


Mikołajki

Tradycją naszej szkoły stało się, że 6 grudnia odwiedza nas Święty Mikołaj.
Także w tym roku uczniowie zebrani na sali gimnastycznej z niecierpliwością czekali na niezwykłego gościa. Najpierw szkolne koło teatralne zaprezentowało przedstawienie pt. „Smerfy”, a następnie w towarzystwie skrzatów wkroczył na scenę święty Mikołaj z wielkim workiem prezentów, wzbudzając zachwyt wśród uczniów. Obdarował wszystkich paczkami słodyczy.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku też będzie pamiętał o naszej szkole.


Podsumowanie kampanii "Bliżej siebie - dalej od uzależnień"

• 27 listopada 2013 r. podsumowaliśmy szereg działań, które podejmowaliśmy w ramach kampanii profilaktycznej "Bliżej siebie - dalej od uzależnień".
Na uroczystym apelu klasy IV, V i VI pod kierunkiem pani mgr Ewy Sochackiej przedstawiły scenki dotyczącą szkodliwości palenia tytoniu i picia alkoholu oraz zaprezentowali przedstawienie „Żyj zdrowo i bezpiecznie”.
Następnie wręczono nagrody laureatom konkursu plastycznego „Stop nałogom”.

Działania profilaktyczne, żeby były efektywne wymagają dokładnego zaplanowania i aktywnego zaangażowania pracowników szkoły, instytucji wspierających ją, uczniów i rodziców.

Uważamy, że profilaktyka uzależnień musi być prowadzona systematycznie począwszy od najmłodszych lat. Stale należy przestrzegać uczniów przed zagrożeniami współczesnego świata. Promowanie zdrowego i bezpiecznego stylu życia pozwoli uchronić młodych ludzi przed wszelkimi zagrożeniami.


Apel z okazji Święta Niepodległości

Dla upamiętnienia 95 rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego, uczniowie klasy IV pod opieką pani Urszuli Mika przygotowali apel poświęcony Ojczyźnie i wolności.
.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem przez całą społeczność szkolną hymnu państwowego. Uczniowie recytowali okolicznościowe wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne. Spotkanie stało się okazją do kultywowania narodowej pamięci i patriotycznej tradycji, które od wielu lat są nierozerwalną częścią tradycji szkolnych.


Spotkania z ciekawymi ludźmi - pielęgniarka

W dniu 29 października 2013 r. w klasie III i V odbyło się spotkanie z pielęgniarką, mamą jednego z uczniów - panią Bernadettą Krynicką, pracującą w szpitalu w Krakowie.
Na wstępie prowadząca powiedziała kilka słów o sobie. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki.
Uczniowie mogli nie tylko zobaczyć, ale również dotknąć i wypróbować na sobie różne przedmioty niezbędne w tym zawodzie. Mieli też okazję założyć odpowiedni strój.
Dzieci z uwagą słuchały i brały aktywny udział w spotkaniu.


Ratujemy i Uczymy Ratować - bijemy rekord

Po raz pierwszy jesienią tego roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC) i w ramach podnoszenia świadomości społecznej o problemie nagłego zatrzymania krążenia (NZK) będzie organizowany „Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca” pod nazwą „Restart a Heart” który jest odpowiedzią na Deklarację Parlamentu Europejskiego z czerwca 2012 roku, w której państwa członkowskie nawołują do ustanowienia Europejskiego Tygodnia Podnoszenia Świadomości o Problemie Nagłego Zatrzymania Krążenia.

Nasza szkoła, która jest jedną ze szkół uczestniczącą w programie „Ratujemy i Uczymy Ratować” przyłączyła się do akcji.

Całe wydarzenie odbyło się 16 października 2013 roku i polegało na jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej na jak największej ilości fantomów.

W akcji wzięło udział 55 uczniów naszej szkoły, którzy o godzinie 1200 podzieleni na 5 grup przeprowadzali na zmianę resuscytację na 5 fantomach.

Akcja bardzo spodobała się naszym uczniom i stwierdzili, że na pewno nie zapomną jak prawidłowo przywrócić czynności życiowe poszkodowanemu jeżeli zajdzie taka potrzeba.


Ślubowanie klasy I

Ważnym wydarzeniem w życiu każdego „pierwszaka” jest dzień ślubowania. Dzieci na tę chwilę czekają bardzo niecierpliwie. Tego dnia zdają swój pierwszy szkolny egzamin przed dyrektorem, nauczycielami i rodzicami.

Dnia 15.10.2013r. w Szkole Podstawowej w Stryszowie odbyło się ślubowanie klasy pierwszej. Uroczystość tę uświetnili rodzice, nauczyciele, uczniowie klas starszych. Dzieci odświętnie ubrane w granatowe birety zostały uroczyście wprowadzone do sali gimnastycznej, gdzie powitano je gromkimi brawami. Na wstępie dyrektor szkoły mgr inż. Lucjan Pająk skierował do uczniów ciepłe słowa, witając ich wśród uczniowskiej braci. Serdecznie powitał zgromadzonych rodziców.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego uczniowie klasy pierwszej polonezem rozpoczęli część artystyczną. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki. Swym występem chciały udowodnić wszystkim zebranym, iż w czasie dotychczasowego pobytu w szkole wiele się już nauczyły i są pełni zapału do zdobywania wiedzy.

Po części artystycznej uczniowie z powagą złożyli ślubowanie, którego treść odczytała wychowawczyni klasy mgr Jadwiga Lasek. Po ślubowaniu dyrektor mgr inż. Lucjan Pająk pasował pierwszaków na uczniów Szkoły Podstawowej w Stryszowie. Każdy uczeń otrzymał dyplom i książkę. Zaproszeni rodzice z wielką dumą i wzruszeniem przyglądali się swoim pociechom.

Na zakończenie miłego i pełnego wrażeń dnia, rodzice przygotowali dzieciom słodki poczęstunek.


DZIEŃ WALKI Z GŁODEM

Dnia 16 października obchodzimy Dzień Walki z Głodem. Z tego powodu uczniowie klasy piątej - Katarzyna Leśniak, Iza Talapka, Julia Porębska, Martyna Gonek, Dawid Sermak oraz Filip Piwowarczyk przygotowali kosze wypełnione chlebem. Częstowali wszystkich uczniów oraz pracowników szkoły symboliczną kromką chleba.

Celem przeprowadzonej akcji było zwrócenie uwagi uczniów na problem głodu na świecie. Obecnie 826 milionów ludzi na świecie cierpi z powodu głodu i niedożywienia. Każdego roku 15 mln dzieci traci z tego powodu życie. Co 3 sekundy umiera kolejne dziecko. To wstrząsające, tym bardziej gdy wiemy, że żywności na Ziemi jest pod dostatkiem. Poczucie głodu ściśle łączy się z niskim poczuciem własnej godności - godności, jaka przysługuje każdemu człowiekowi.

Składam serdeczne podziękowania uczniom i ich rodzicom za zaangażowanie w przeprowadzoną akcję.

Ewa Sochacka.


Święto Komisji Edukacji Narodowej

11.10.2013r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Nauczyciela.

Na wstępie dyrektor placówki mgr inż. Lucjan Pająk złożył życzenia wszystkim pracownikom szkoły, a następnie koło teatralne prowadzone przez panią mgr Marię Zborowską zaprezentowało program artystyczny. Złożyły się na niego wiersze, piosenki, przedstawienie oraz koncert życzeń.

Na zakończenie uroczystości życzenia przekazali nauczycielom przedstawiciele samorządu szkolnego, którego opiekunem jest pani mgr Urszula Mika.


Happening "Odblaskowa szkoła" 2013/2014

Już po raz drugi w ramach organizacji imprez promujących bezpieczeństwo uczniów w drodze do i ze szkoły oraz akcji "Odblaskowa szkoła" został zorganizowany happening:
"Nosząc odblaski chcemy czuć się bezpiecznie na drodze"
Wydarzenie to miało miejsce 3 października 2013.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Stryszowie z własnoręcznie wykonanymi transparentami oraz ze znakami drogowymi przeszli od swojej szkoły do Urzędu Gminy promując noszenie odblasków. Dzieci ubrane były w kamizelki odblaskowe.

Mottem przewodnim happeningu było hasło: "Szkoła w Stryszowie jest na 102 bo o odblaski dba"

Podczas marszu rozdawano napotkanym przechodniom ulotki informujące o korzyściach płynących z noszenia odblasków. Uczniowie odwiedzili przydrożne sklepy oraz zakłady pracy takie jak: zakład fryzjerski, stację benzynową, gdzie zostawiali ulotki promujące noszenie odblasków. Zostały odwiedzone również instytucje użyteczności publicznej np. poczta czy przychodnia zdrowia.

Kulminacyjnym punktem przemarszu przez naszą wioskę było spotkanie z wójtem gminy Stryszów, panem Janem Wacławskim.

Mamy nadzieję, że ta inicjatywa wpisze się w tradycję naszej szkoły.


"W DRODZE KU DOROSŁOŚCI"

Nasza szkoła przystąpiła do programu "W drodze ku dorosłości".
Zajęcia prowadzą specjaliści z Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radoczy

Treści, formy i metody realizacji spotkań dostosowane są do różnych grup wiekowych (kl. I- III, kl. IV- VI)
Program składa się z 6 spotkań:

SPOTKANIE I
(emocje, potrzeby, zrozumieć konflikt)

SPOTKANIE II
(sytuacje trudne, stres)

SPOTKANIE III
(asertywność)

SPOTKANIE IV
(złość, agresja, przemoc)

SPOTKANIE V
(substancje uzależniające np: nikotyna, alkohol, narkotyki)

SPOTKANIE VI
(uzależnienie od gier komputerowych, internetu, telewizji)


Dzień Chłopaka 2013/2014

30 września w naszej szkole odbył się apel przygotowany przez dziewczynki z kl. VI. W tym dniu swoje święto obchodzili wszyscy chłopcy. Oprócz części artystycznej, tradycyjnych życzeń dziewczyny przedstawiły wyniki wyborów na najsympatyczniejszego chłopca z poszczególnych klas.

Oto wyniki:

Kl. I Aleksander Zawiła
Kl. II Szymon Dura
Kl. III Jan Klaczak
Kl. IV Artur Leśniak
Kl. V Paweł Worytko
Kl. VI Grzegorz Piwowarczyk

Zwycięzcom gratulujemy, a pozostałym chłopcom życzymy powodzenia w następnych wyborach.

Inauguracja roku szkolnego 2013/2014

2 września 2013r. odbyła się w naszej szkole uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2013/2014.

Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego zabrał głos dyrektor szkoły mgr inż. Lucjan Pająk. Powitał po wakacyjnej przerwie pracowników szkoły, rodziców i uczniów, a następnie przedstawił kalendarium na nowy rok. Podziękował także za pracę odchodzącemu na emeryturę księdzu mgr Zbigniewowi Kaleciakowi.

Na zakończenie wystąpiło z programem artystycznym koło teatralne prowadzone przez panią mgr Marię Zborowską.


Zakończenie roku szkolnego 2012/2013

28.06.2013r. odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013.
.
Na wstępie dyrektor placówki mgr inż. Lucjan Pająk podsumował pracę szkoły, wyliczając liczne sukcesy naszych uczniów w różnych dziedzinach na szczeblu gminy, powiatu, województwa i Polski. .

Następnie wręczył uczniom klasy VI, kończącym szkołę podstawową świadectwa, a przewodnicząca Rady Rodziców pani Barbara Bugielska podarowała nagrody. Wyróżnieni zostali także uczniowie z kl. I – V, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce. .
.
W dalszej części dyrektor szkoły podziękował za współpracę pani Barbarze Bugielskiej, która aktywnie działała w Komitecie Rodzicielskim. Nagrodził również rodziców szczególnie udzielających się na rzecz szkoły. .
.
Na zakończenie uroczystości wystąpili uczniowie z klasy VI z programem artystycznym.


FESTYN ZDROWIA 2013

Dnia 13 czerwca 2013 roku w Szkole Podstawowej w Stryszowie odbył się Festyn Zdrowia pod hasłem „Śmiech to zdrowie, więc kto zdrowo chce żyć, powinien radości życia się uczyć”

Pomysł festynu zrodził się wraz z przystąpieniem Szkoły Podstawowej w Stryszowie do realizacji projektu „Czas na zdrowie”, którego organizatorem jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska.
Celem projektu „Czas na zdrowie” jest promowanie idei zdrowego stylu życia, właściwego odżywiania i aktywności fizycznej wśród młodzieży.

W związku z realizacją projektu w szkole został powołany do życia Ekozespół o nazwie „Piątaki ze zdrowej paki”. Dwunastu uczniów klasy piątej zajęło się promocją zdrowego stylu życia. Uczniowie przez cały rok szkolny rozpowszechniali ideę zdrowego odżywiania oraz aktywności fizycznej.

W Festynie Zdrowia, który był uwieńczeniem rocznej działalności Ekozespołu uczestniczył jako gość honorowy Wójt Gminy Stryszów Pan Jan Wacławski oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Pani Małgorzata Kowalska. W czasie Festynu uczniowie prezentowali potrawy ekologiczne przygotowane specjalnie na tę okoliczność z ogromnym zaangażowaniem rodziców, którzy licznie uczestniczyli w uroczystości.

Na obfitych stołach można było odnaleźć m.in. kotleciki brokułowe z kaszą jaglaną podawane z kluseczkami w szpinakowym sosie, jaja ekologiczne o obniżonym poziomie cholesterolu w sosie musztardowym pochodzące od zielononóżki kuropatwiany czyli kurki o zielonych nogach, warzywa, owoce, sery, wędliny własnego wyrobu, chleby żytnie na zakwasie oraz domowe ciasta.

W czasie Festynu prowadzonego przez członków Ekozespołu odbył się pokaz filmów z cyklu „Śmietnik w mojej głowie” mówiących o stereotypach funkcjonujących w społeczeństwie i sposobach ich przełamania. Poruszana jest w nich bardzo aktualna (wśród młodzieży dbającej od najwcześniejszych lat o wygląd) tematyka dbania o wagę kończąca się nieustannymi próbami odchudzania a także gorzka sprawa słodyczy i sposobów odróżniania wartościowych produktów od popularnych podróbek w sklepie.
Członkowie koła teatralnego działającego w Szkole Podstawowej w Stryszowie zaprezentowali swoje talenty i umiejętności aktorskie w przedstawieniu pt. „ O zdrowiu na poważnie i na wesoło”. Do przedstawienia przygotowała uczniów Pani Maria Zborowska – nauczyciel języka polskiego. Dekorację uroczystości przygotowała Pani Urszula Mika.

W duchu krzewienia aktywności fizycznej Festyn Zdrowia zakończył się zabawami sportowymi (wyścig w workach, wyścig z piłeczką na łyżce, przeciąganie liny) przeprowadzonymi przez nauczyciela wychowania fizycznego Pana Andrzeja Gałuszkę. W konkurencjach sportowych oprócz uczniów uczestniczyli z ogromnym zaangażowaniem również rodzice oraz nauczyciele.

Koordynatorem projektu "Czas na Zdrowie" oraz autorem scenariusza Festynu Zdrowia była Pani Ewa Sochacka.


Dzień Ziemi 2013Dnia 16 maja 2013 grupa uczniów klasy V wzięła udział w obchodach Dnia Ziemi.
Spotkanie ekologiczne odbyło się na terenie Bazy Obozowej Hufca Ziemi Wadowickiej na Zalesiu.
W spotkaniu zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Gościniec 4 Żywiołów” uczestniczyło kilka szkół z terenu gminy Stryszów oraz Kalwaria. Zadaniem szkół było przygotowanie prezentacji działań ekologicznych realizowanych w szkołach.

U czniowie naszej szkoły przygotowali prezentację działań w formie graficznej

Zapraszamydo obejrzenia fotoreportażu


Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń - certyfikat jest naszNasza szkoła przystąpiła we wrześniu 2012r. do II Ogólnopolskiego Konkursu dla szkół pod nazwą "Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń" „ organizowanego przez Fundację Państwa Obywatelskiego. Honorowy patronat objęły: „MEN, Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej, Rada Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej.

Celem konkursu jest przekazywanie szerokiej i rzetelnej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa dzieci oraz pobudzanie świadomości opiekunów na temat zagrożeń, na które narażone są dzieci, a które mogą wpłynąć na ich rozwój. W terminie od 5.09.2012r. do 30 IV 2013r. zrealizowaliśmy 10 zadań objętych konkursem.

W ramach działań zaprosiliśmy przedstawicieli Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego GOPS. Przeprowadzono liczne pogadanki, debaty, konwersatoria, konkursy: literacki, i plastyczny. Uczniowie uczestniczyli w happeningu: "Nosząc odblaski, chcemy czuć się bezpieczni", "Dniu Bezpiecznego Internetu". Obejrzeli przedstawienia teatralne związane z tematyką konkursową.

Cała społeczność szkolna aktywnie uczestniczyła w działaniach, które koordynowała pani mgr Urszula Bizoń.

Z satysfakcją przyznajemy, że liczne i zróżnicowane działania zostały pozytywnie ocenione przez konkursową komisję, która przyznała naszej placówce certyfikat „Bezpieczna Szkoła” i wpisała ją do Ogólnopolskiego Klubu Bezpiecznych Szkół.


3 Maja29 kwietnia 2013r. na sali gimnastycznej odbył się szkolny apel z okazji 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
.
Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego przypomniał historię obchodów tego święta. Uczniowie kl. VI i III z należną powagą i uroczyście zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, który rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. .
.
Dzięki takim działaniom dzieci kształcą szacunek dla dokonań przeszłych pokoleń.


Dzień TalentówW 2011 roku nasza placówka otrzymała tytuł „Szkoła Odkrywców Talentów” nadawany szkołom, które odkrywają oraz rozwijają zdolności i zainteresowania uczniów.

18.04.2013r. na szkolnym apelu pani mgr Urszula Bizoń zaprezentowała uczniów, którzy pod kierunkiem nauczycieli w bieżącym roku szkolnym odnosili sukcesy, reprezentując szkołę w konkursach, zawodach na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim.
Osiągnięć było bardzo dużo, ale prezentujemy najwyższe lokaty w trzech obszarach:
1. Kategoria nauka:

- Aleksandra Talaga – laureatka wojewódzkiego konkursu ortograficznego „KAKTUS”,
- Michał Makówka – finalista Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego.

2. Kategoria artystyczna:

- liczne nagrody w gminnych konkursach recytatorskich, teatralnych, plastycznych i muzycznych.

3. Kategoria sport:

- Rafał Bartosz – I miejsce w wojewódzkich biegach przełajowych,
- Wiktoria Zawiła – VI miejsce w wojewódzkich biegach przełajowych,
- wysokie lokaty w grach zespołowych w gminie i w powiecie.

Mieliśmy również okazję posłuchać naszych uzdolnionych uczniów, którzy recytowali poezję, grali na fletach, gitarze, saksofonie, skrzypcach i organach.
Na zakończenie apelu dyrektor szkoły mgr inż. Lucjan Pająk pogratulował wyróżnionym uczniom i opiekunom, a społeczność szkolna nagrodziła ich brawami.


Lepszy startDnia 16.04.2013r. w Szkole Podstawowej w Stryszowie, na sali gimnastycznej odbyło się spotkanie integracyjne z udziałem sześciolatków i siedmiolatków ich rodziców oraz uczniów klasy trzeciej z wychowawczynią.

Na początku spotkania dyrektor szkoły mgr inż. Lucjan Pająk serdecznie powitał przyszłych uczniów, przedstawicieli rodziców oraz panią mgr Barbarę Bruzda dyrektor Przedszkola Samorządowego w Stryszowie. Następnie zaprezentował ofertę jaką szkoła ma do zaproponowania przyszłym uczniom

Przygotowane przez klasę III wraz z wychowawczynią; zabawy integracyjne wprowadziły dzieci w dobry nastrój i życzliwą atmosferę.
Młodsze dzieci czuły się dobrze i bezpiecznie w dużej grupie. Doskonale potrafiły współpracować ze starszymi kolegami. Były bardzo aktywne i chętne do uczestnictwa w atrakcyjnych zabawach.

Zajęcia przeprowadziła mgr Jadwiga Lasek.


Wielkanocne zwyczaje.Wielkanoc to największe święto w kościele chrześcijańskim. Związane są z nim liczne zwyczaje, które staramy się pielęgnować w naszej szkole.

Z tej okazji 27.03.2013r. koło teatralne przygotowało część artystyczną pt.: „Wieziemy tu kogucika”. Aktorzy przypomnieli o zwyczajach zdobienia jaj, święcenia pokarmów, ognia, chodzenia z kurkiem. Aby tradycji stało się zadość, wszyscy zostali polani wodą.

Świąteczne życzenia do całej społeczności szkolnej skierował dyrektor szkoły mgr inż. Lucjan Pająk oraz samorząd szkolny.


21 marca - Pierwszy Dzień WiosnyPierwszy dzień wiosny, czyli 21 marca, ogłosiliśmy w naszej szkole Dniem Kolorowym.
Uczniowie każdej klasy ubrali się w kolorze, który wcześniej wylosowali. I choć za oknem był jeszcze śnieg, w naszej szkole zagościła WIOSNA.


Wyróżnienie od Pani Minister Edukacji Narodowej dla naszej szkołyZ okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Talentów 21 marca 2013 r. odbyła się w siedzibie Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie konferencja pod tytułem „Rozwijanie zdolności najmłodszych uczniów w szkole".
Podczas konferencji Joanna Berdzik, wiceminister edukacji narodowej, wręczyła dyrektorom szkół nominacje do wyróżnień za podjęcie działań związanych z rozwijaniem zdolności uczniów podczas lekcji i zajęć pozalekcyjnych na I etapie edukacji.

Na konferencję został zaproszony również dyrektor Szkoły Podstawowej w Stryszowie Pan Lucjan Pająk, który odebrał nominację z rąk Pani wiceminister.
Szkoła Podstawowa w Stryszowie została nominowana do wyróżnienia za podjęcie przez nią działań na rzecz rozpoznawania i rozwijania zainteresowań, predyspozycji i zdolności najmłodszych uczniów w szkole w zadaniu: „Rozwijanie zdolności najmłodszych uczniów w szkole” realizowanym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w ramach projektu „

Jest to ogromne wyróżnienie dla szkoły, tym bardziej, że jest to jedyna placówka w powiecie wadowickim i jedna z nielicznych w Małopolsce, która otrzymała nominację.
Nasza laureatkaAleksandra Talaga, uczennica klasy trzeciej SP w Stryszowie otrzymała tytuł laureata w wojewódzkim konkursie ortograficznym „Kaktus” zajmując bardzo wysokie III miejsce.
Na uroczystej gali, która odbyła się 22.03.2013r. w budynku Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie podsumowano tegoroczną edycję konkursu i rozdano zwycięzcom nagrody.

W tej radosnej chwili towarzyszyły Oli mama i wychowawczyni Jadwiga Lasek, pod opieką której przygotowywała się do konkursu.


Dzień Kobiet 2013Dnia 08.03.2013r. w Szkole Podstawowej w Stryszowie odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Kobiet.
Wydarzenie składało się z dwóch części: artystycznej na której uczniowie przedstawili scenki związane z Dniem Kobiet oraz z części, na której oraz wręczono nagrody laureatom konkursu na najsympatyczniejszą dziewczynkę w klasie:


w klasie I Oliwia Wąsik

w klasie II Kamila Świątek

w klasie III Kamila Grajny

w klasie IV Martyna Gonek

w klasie V Anna Stawowy

w klasie VI Wiktoria Wróbel


Apel podsumowujący "DBI 2013"W dniu 1.03.2013 w naszej szkole odbył się apel podsumowujący działania związane z "Dniem Bezpiecznego Internetu".

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”.
DBI 2013 zostało objęte honorowym patronatem przez Krystynę Szumilas, minister edukacji narodowej. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

Na początku apelu dyrektor szkoły Lucjan Pająk podsumował działania, które uczniowie podejmowali w ramach akcji oraz rozdał nagrody laureatom konkursu plastycznego p.t. "Bezpieczni w sieci".

Następnie uczniowie klas IV - VI przedstawili scenki promujące prawidłowe zachowania podczas korzystania z internetu, jak również ostrzegające przed niebezpieczeństwami.
Poproszeni przez p. dyrektora na środek uczniowie klas młodszych trafnie odgadywali co starsi uczniowie chcieli im przekazać.

Wszystkie działania, które podjęliśmy w naszej szkole podniosły świadomość naszych uczniów jak bezpiecznie korzystać z komputera oraz internetu.


"Niech od Bałtyku aż do stóp Tatr żyją nam Babcie i Dziadkowie STO LAT!"

Dzień Babci i Dziadka

Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. Nikt nie potrafi upiec takiego ciasta jak babcia i nikt nie umie opowiedzieć o dawnych czasach jak dziadek.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Stryszowie pamiętali o swoich babciach i dziadkach i dlatego też 06.02.2013r. przygotowali uroczystość z tej okazji.
Babcie i dziadkowie zjawili się punktualnie. Przybyło 120 gości, którzy usiedli przy udekorowanych stołach.
Dyrektor szkoły pan Lucjan Pająk przywitał zacne grono gości i złożył im serdeczne życzenia. Następnie rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów kl. I – III.
Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem.

Oprócz montażu słowno – muzycznego goście obejrzeli także pokazy taneczne i bajkę pt.: "Czerwony Kapturek".
Wielką radość sprawiły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki. Były to piękne wazoniki z kolorowymi kwiatami. Na twarzach gości widać było ogromną radość i wzruszenie gdy 70 małych artystów dostojnie zaśpiewało 100 lat. Impreza była wspaniała.

Gorące podziękowania należą się rodzicom, którzy okazali dużą pomoc w przeprowadzeniu imprezy. Przygotowali słodki poczęstunek dla gości i dzieci.
Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła spotkaniu, była okazją do umocnienia więzi rodzinnej i miłego spędzenia czasu przy najbliższych.


Przegląd Grup Kolędniczych31.01.2013r. GOK w Stroniu zorganizował „Przegląd Grup Kolędniczych”. Uczestniczyły w nim m. in. dwie grupy kolędników z naszej szkoły.

Komisja konkursowa przyznała I miejsce aktorom z naszego koła teatralnego kl. IV - VI, prowadzonego przez panią Marię Zborowską, w następującym składzie:

Maciej Zawiła,
Kinga Basik,
Paulina Pieczara,
Wiktoria Wróbel,
Marta Wójcik,
Joanna Lasek,
Arkadiusz Wróblewski,
Magdalena Paździora,
Natalia Godula i Martyna Gonek.

Ponadto Wiktoria Wróbel otrzymała specjalne wyróżnienie za wyjątkową kreację diabła.

III miejsce zajęła grupa kolędnicza z klasy III przygotowana przez panią Jadwigę Lasek, w skład której wchodzili następujący uczniowie:

Emilia Mydlarz,
Kamila Grajny,
Magdalena Drążek,
Małgorzata Kwartnik,
Kaja Stanowska,
Julia Żmija
i Witold Herok.

Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody książkowe.

Gratulujemy !!!


Konkurs kolęd29.01.2013r. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w konkursie kolęd zorganizowanym przez GOK w Stroniu.
W kategorii „kolęda – pastorałka zaśpiewana” II miejsce zajęli:

Michał Studnicki z kl. V i Kamila Grajny z kl. III.

W kategorii „kolęda – pastorałka zagrana na instrumencie” III miejsce zdobyła

Martyna Gonek z kl. IV.

Gratulujemy !!!


Pasowanie na czytelnikówJak co roku w naszej szkole miała miejsce uroczystość pasowania uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej.

Ten wytęskniony przez nich dzień nadszedł 11 stycznia 2013r. Z tej okazji szkolne Koło Miłośników Książki zaprosiło pierwszaków na przedstawienie pt. „Książka moim przyjacielem”.

Po części artystycznej pani bibliotekarka wytłumaczyła jak samodzielnie i swobodnie korzystać z pomieszczeń i zbiorów bibliotecznych. Następnie wszyscy uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą książki szanować i obowiązki czytelnika traktować z powagą i zostali pasowani przez Królową Książkę na czytelników biblioteki szkolnej.

Uroczystość zakończyła się wypożyczeniem pierwszych książek i zachęceniem dzieci do systematycznego korzystania ze zbiorów.


Bal przebierańców29.01.2013 r w klasach I-III odbył się bal przebierańców.
Dzieci przygotowały wspaniałe, kolorowe stroje. Po tańcach i zawodach odbył się wielki pokaz kostiumów karnawałowych.
Wybrano najładniejszy z każdej klasy:

kl I - Oliwia Wąsik

Kl II - Jan Klaczak

Kl III - Kaja Stanowska

Zabawa była przednia:)


Bądź zakręcony - pomóż innymJuż drugi rok w naszej szkole trwa akcja „Nakrętka” dla Mai.
Zbieramy nakrętki plastikowe każdego rodzaju:

-po napojach, sokach, wodach,
-po mleku,
-po kawach,
-pokrywki po margarynach, po lodach itp.,
-wszelkie plastikowe zamknięcia,
-po ketchupach, majonezach,
-po środkach chemicznych (żele do prania, płyny do prania, domestosy, płyny do mycia naczyń, itp.),
-po kosmetykach (po dezodorantach, żelach pod prysznic, itp.),
Wszystkie nakrętki muszą być czyste i pozbawione papierowych elementów, nie mogą posiadać naklejonych cen – trzeba pozbyć się ich.

Dla nas nakrętka to tylko śmieć, którą wraz butelką wyrzucamy do kosza, a dla Mai to szansa na dalsze leczenie, wizyty lekarskie, zakup potrzebnych sprzętów rehabilitacyjnych. Dzięki zebranym dotąd nakrętkom rodzicom Mai udało się zakupić wózek rehabilitacyjny (mamy w tym swój skromny udział).

W imieniu Mai i jej rodziców serdecznie dziękujemy za każdą zebraną nakrętkę, która jest dowodem na to, że potrafimy otworzyć swoje serca na potrzeby innego człowieka.


Jasełka 2012W czwartek przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie klasy IV przedstawili na sali gimnastycznej „Jasełka” dla całej społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej w Stryszowie.
Wszystkie dialogi, kolędy, stroje i dekoracje uczniowie wykonali sami pod kierunkiem ks. Zbigniewa Kaleciaka, swojego katechety.
Dziękujemy im za zaangażowanie i włożony wysiłek. Po „Jasełkach” wszyscy składali sobie życzenia łamiąc się tradycyjnie opłatkiem. Następnie odbył się konkurs kolęd w którym uczestniczyły wszystkie klasy.
W kategorii
klas I-III wygrała klasa I
klas IV - VI wygrała klasa V.

Rozstrzygnięty został również konkurs na najładniej udekorowaną na święta klasę;

W kategorii
klas I-III wygrała klasa I

klas IV - VI wygrała klasa VI

Konkurs zakończył to miłe, rodzinne spotkanie.


OCZEKIWANY GOŚĆ06.12.2012 r. przybył do naszej szkoły od dawna oczekiwany przez uczniów święty Mikołaj.
Obdarował wszystkie dzieci wyjątkowo bogatymi, pełnymi słodyczy paczkami, sprawiając im wielką radość.

Ponadto szkolne koło teatralne zaprezentowało bardzo wymowne przedstawienie pt. "Mikołajkowa przemiana". Jego treść zawierała przesłanie, że nie można być egoistą. Dawanie innym też może sprawiać przyjemność.


Spotkanie profilaktycze5 grudnia 2012r. naszą szkołę odwiedzili funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach.

Goście w formie pogadanki i prezentacji multimedialnej przekazali uczniom klas IV – VI garść ważnych informacji i wskazówek dotyczących bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu. Prowadzący uczulili również na konsekwencje wynikające z niewłaściwych zachowań w Sieci oraz zwrócili uczniom uwagę na problem uzależnienia od komputera i Internetu.

Mamy nadzieję, że po tym spotkaniu uczniowie z naszej szkoły mocno zastanowią się, zanim komuś zaufają w Sieci, wkleją swoje fotografie na portale społecznościowe lub wyślą obraźliwy e-mail koledze lub koleżance, będą rozmawiać z rodzicami o nowych internetowych znajomościach i nie będą spędzać całego swojego wolnego czasu przed komputerem.


Podsumowanie kampanii profilaktyczej19 listopada 2012 r. podsumowaliśmy szereg działań, które podejmowaliśmy w ramach kampanii profilaktycznej "Bliżej siebie - dalej od uzależnień" realizowanej na terenie całej naszej gminy od 16.04. do 16.11.2012 r.
Nasza szkoła brała w niej udział już po raz czwarty. Kampania miała na celu wskazanie właściwych priorytetów w życiu człowieka. Uczniowie bezbłędnie potrafili dokonywać właściwych wyborów, rozpoznawać zagrożenia, wybierać sposoby unikania uzależnień. Klasa V pod kierunkiem pani mgr Ewy Sochackiej przedstawiła scenkę dotyczącą szkodliwości palenia tytoniu „Familiada”.
Rozdano także nagrody w konkursie plastycznym „Stop nałogom”.
Koordynatorem akcji była pani mgr Beata Sadzikowska.
Nasza szkoła przystąpiła do programu "Szkoła Bezpiecznego Internetu"
Program ma pomóc Rodzicom i Nauczycielom w wychowaniu dzieci do Internetu. Nauczyciele oraz opiekunowie, chcąc zapewnić bezpieczeństwo swoim wychowankom, muszą zdobyć podstawową wiedzę na temat funkcjonowania sieci oraz kwestii prawnych z tym związanych.


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCIDnia 9 listopada 2012r. w Szkole Podstawowej w Stryszowie uroczyście obchodzono 94 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Z tej okazji cała społeczność szkolna zebrała się na sali sportowej gdzie uczniowie klas VI i III pod opieką p. Urszuli Mika przygotowali apel przybliżający drogę Polaków do wolności.
Dzieci recytowały wiersze, śpiewały pieśni patriotyczne. Uroczystość stała się okazją nie tylko do poznania historii ale i kultywowania niezwykle ważnych wartości jakimi są narodowa pamięć i patriotyczna tradycja.


Święto Zmarłych

„Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju,
Dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju.”
[Elżbieta Daniszewska „Zaduszki”]
Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne – pełne smutku i zadumy. I taki jest dzień listopadowy, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i …. odchodzimy. Niestety życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać …… Dlatego też w dniu 31 października uczniowie klasy V przybliżyli nam, w krótkim montażu słowno-muzycznym, zbliżające się Święto Zmarłych.


„TALENTY 2012”30.10.2012r. w GOK w Stroniu odbyły się gminne eliminacje XII Festiwalu Artystycznego „TALENTY 2012”.
Uczestniczyli w nich uczniowie z naszej szkoły i zajęli następujące miejsca:

- w kategorii recytacja:

II miejsce Kinga Basik, kl. VI,
wyróżnienie Julita Kokorzycka, kl. IV
- w kategorii teatr:

wyróżnienie: Grzegorz Piwowarczyk, kl.VŚlubowanie uczniów klasy pierwszej26 października 2012 roku odbyło się Ślubowanie uczniów klasy pierwszej.
Uroczystość odbyła się w pięknie udekorowanej z tej okazji sali gimnastycznej.
Pierwszoklasiści przybyli do szkoły w strojach galowych, w otoczeniu swoich bliskich.
Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły pan Lucjan Pająk, który powitał wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców.
Następnie uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali swój program artystyczny. Trema była ogromna, ale wszystko wypadło wspaniale. Bardzo ważnym punktem było uroczyste ślubowanie rozpoczynające się od słów: „Ślubuję uroczyście…”.
Następnie uczniowie zostali pasowani na ucznia Szkoły Podstawowej w Stryszowie.
Wychowawczyni pani Jolanta Pająk wręczyła uczniom pamiątkowe dyplomy i książeczki, a rodzice zaprosili uczniów na słodki poczęstunek.


Niezwykły występ23.10.2012r. gościł w naszej szkole cyrk „Szok” z Ukrainy.
Artystki zaprezentowały niezwykle ciekawe widowisko. Najpierw podziwialiśmy wspaniałą żonglerkę piłeczkami, maczugami i obręczami.
Następnie oglądaliśmy tresurę pieska i gołębi. Później na scenie pojawiła się tancerka na szczudłach. Zręcznie poruszając się grała z uczniami w piłkę.
Nie zabrakło również klauna, który zaprosił do zabawy chętne dzieci i uczył je magicznych sztuczek, ćwiczeń z hula – hoop, jazdy na mini rowerku.
Na zakończenie wystąpiła tancerka z wężem boa. Na ten występ uczniowie czekali z zapartym tchem i z uwagą obserwowali pokaz, po zakończeniu którego każdy mógł dotknąć węża.
Występ cyrkowców bardzo się podobał i został nagrodzony gromkimi brawami. Wrażenia na pewno długo pozostaną w pamięci.


„Nosząc odblaski, chcemy czuć się bezpiecznie na drodze.”W Szkole Podstawowej w Stryszowie trwa akcja „Odblaskowa szkoła”.
Przeprowadzono już szereg działań z tym związanych między innymi: spotkanie z policjantem, konkursy plastyczne we wszystkich klasach, konkurs wiedzy o BRD. Uczniowie zostali wyposażeni w elementy oraz kamizelki odblaskowe.
Kulminacyjnym punktem akcji był happening „Odblaskowa szkoła”.
W dniu 22.10.2012r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Stryszowie, z własnoręcznie wykonanymi transparentami przeszli od swojej szkoły do Urzędu Gminy promując noszenie odblasków. Dzieci ubrane były w kamizelki odblaskowe. Mottem przewodnim happeningu było hasło:
"Szkoła w Stryszowie jest na 102, bo o odblaski dba."
Podczas marszu rozdawano napotkanym przechodniom, w sklepach, urzędach oraz innych organizacjach publicznych ulotki informujące o korzyściach płynących z noszenia odblasków. Dłuższy postój odbył się w Urzędzie Gminy Stryszów, który przyłączył się do akcji.
Zorganizowanie happeningu zawdzięczamy dyrektorowi szkoły mgr inż. Lucjanowi Pająk oraz mgr Andrzejowi Gałuszka, nauczycielowi wychowania fizycznego. Jesteśmy przekonani, że udział w takim wydarzeniu znacznie poprawi bezpieczeństwo przechodniów w naszej gminie w ruchu drogowym.


Rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę PiotrowąDnia 16 października 2012r. w 34 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową dzieci z klasy V wraz z Zespołem Iskierki Bożej Radości działającym przy Parafii przedstawiły na sali gimnastycznej ponad trzydziestominutowy program słowno – muzyczny poświęcony bł. Janowi Pawłowi II.
Na program złożyły się wspomnienia ludzi o Ojcu św., wiersze i pieśni przybliżające postać naszego wielkiego Rodaka.
Akcja przedstawienia rozgrywała się w studiu telewizyjnym prowadzonym przez reporterów.
Bardzo dziękuję młodym aktorom za zaangażowanie i poświęcony czas.

Ks. Zbigniew Kaleciak


"Nauczycielom za ich trud..."
Po raz kolejny uroczyście obchodziliśmy w naszej szkole Święto Edukacji Narodowej.
Na sali gimnastycznej zebrała się cała społeczność szkolna. Najpierw dyrektor placówki mgr inż. Lucjan Pająk złożył życzenia wszystkim pracownikom, a następnie artyści z naszego szkolnego koła teatralnego pięknie wygłosili okolicznościowe wiersze.
Na zakończenie szkolni aktorzy zaprezentowali humorystyczne przedstawienie pt. „Godzina wychowawcza w pewnej klasie”, pokazujące różne postawy uczniowskie.


Wyjazd do Dobczyc11.10.2012r. uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej
w Stryszowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych realizowanych w ramach zadania pn. „Staropolskim obyczajem na węgierskim szlaku”.
Zadanie wspierane jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Zajęcia odbywały się w Skansenie Budownictwa Ludowego w Dobczycach. Uczniowie brali udział w warsztatach plastycznych, wykonywali ozdoby związane ze świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Ponadto mieli możliwość zwiedzenia skansenu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się sale z licznymi eksponatami etnograficznymi, sprzęt rolniczy i gospodarczy. Uczniowie degustowali zdrową żywność. Wycieczka na długo pozostanie w pamięci uczniów.


Teatrzyk profilaktyczny


8.10.2012r. gościli w naszej szkole aktorzy z teatru "Inspiracje" z Krakowa. Zaprezentowali uczniom przedstawienie profilaktyczne pt. „Nad przepaścią”. Inscenizacja uczyła dzieci odpowiedzialności za swoje zachowanie.
W przedstawienie aktywnie włączyli się uczniowie. Mieli możliwość sprawdzić swoją silną wolę podczas namawiania do złych zachowań.


Dzień Chłopaka

Z okazji Dnia Chłopaka dziewczynki z klasy V przygotowały część artystyczną.
Były wiersze, życzenia, piosenki oraz wybór najsympatyczniejszego chłopaka w każdej z klas. Oto wyniki:

Kl. I – Szymon Dura
Kl. II – Mateusz Pieczara
Kl. III – Artur Leśniak
Kl. IV – Arkadiusz Wróblewski
Kl. V – Paweł Stawowy
Kl. VI – Kamil Klaczak

Spółdzielnia Uczniowska ufundowała dla nich upominki, obdarowała również słodyczami pozostałych chłopców z naszej szkoły.

Zwycięzcom gratulujemy, a pozostałym chłopakom życzymy powodzenia w następnych wyborach.
III edycja "Odblaskowej Szkoły"

W ramach akcji „Odblaskowa szkoła”, 28 września 2012r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z policjantami Posterunku Policji w Kalwarii Zebrzydowskiej i Komendy Powiatowej w Wadowicach.

Głównym celem było bezpieczeństwo uczniów w drodze do i ze szkoły. Uczniowie podczas pogadanki zostali uświadomieni o ważnej roli odblasków w bezpiecznym uczestnictwie w ruchu drogowym.

Na specjalnie przygotowanej na ten dzień sali gimnastycznej znajdowały się znaki drogowe, tablice poglądowe dotyczące przepisów ruchu drogowego oraz co najważniejsze, różne typy odblasków. Uczniowie zaprezentowali kamizelki odblaskowe, odblaski na rękę oraz na plecaki. Brali także udział w specjalnie zorganizowanych na tę uroczystość scenkach związanych z przestrzeganiem przepisów drogowych.

Dzięki tej akcji zostali uświadomieni, że nawet mały element odblaskowy może niejednokrotnie uratować życie.
Z wizytą w OSP Stryszów

Uczestnicy akcji "Odblaskowa Szkoła", 1 października 2012r., ubrani w kamizelki odblaskowe przeszli korowodem do budynku OSP w Stryszowie. Celem wyjścia było spotkanie ze strażakami. Uczniowie dowiedzieli się o pracy strażaka. Dużym zainteresowaniem cieszyło się oglądanie wozu strażackiego zaopatrzonego w różne przedmioty i urządzenia do gaszenia pożaru i udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym.


Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/13

Sport

3 września 2012r. odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego 2012/2013.
Uroczystość odbyła się na sali gimnastycznej, gdzie zgromadzili się uczniowie, nauczyciele i licznie przybyli rodzice.


W uroczystości brał udział wójt gminy Stryszów Pan Jan Wacławski, który podziękował za pracę odchodzącej na emeryturę Pani Marii Wojtanek oraz serdecznie powitał nowego dyrektora szkoły Pana Lucjana Pająka.

Nowy dyrektor szkoły powitał całą społeczność szkolną i rodziców, życzył wszystkim uczniom sukcesów w nauce i radości ze zdobywania wiedzy.
Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna, którą przygotowali uczniowie klasy III i IV pod opieką pani Jolanty Pająk i pani Jadwigi Lasek.Konkurs GOK

19.06.2012r. Gok w Stroniu rozstrzygnął literacki konkurs pt. "List do św. Onufrego". Jego laureatami zastały następujące uczennice kl. VI naszej szkoły:
I miejsce Emilia Herok
II miejsce Patrycja Płatek
Wyróżnienia otrzymały: Gabriela Leśniak, Aleksandra Grajny i Aleksandra Talarka.


Dzień Sportu

Sport

1 czerwca, podobnie jak w poprzednich latach, Dzień Dziecka upłynął na zmaganiach sportowych. Najpierw aktorzy ze szkolnego koła teatralnego zaprezentowali przedstawienie"Przepis na grzeczność" a następnie rozpoczela się sportowa rywalizacja.
Uczniowie konkurowali ze sobą w dwóch kategoriach wiekowych: kl I-III i IV-VI.
I miejsce zajeły klasy 3 i 6.
Rada Rodziców pamiętała także o dzieciach i przygotowała im słodkie upominki.


Brawo szóstoklasiści

03.04.2012r. uczniowie klasy VI pisali "Sprawdzian" po sześcioletniej szkole podstawowej. W tym roku nasza szkoła uzyskała bardzo dobry wynik 26,2 punktu, który według skali stalinowej średnich wyników dla szkół w województwie małopolskim daje wartość 8.
Średni wynik sprawdzianu naszej szkoły jest wyższy od wyniku uzyskanego przez gminę, powiat i województwo małopolskie. Najlepiej wypadł standart - pisanie (77%).


Dar serca dla schroniska dla bezdomnych zwierząt w Bielsku - Białej.

Schronisko

Dnia 18 kwietnia uczniowie kl. VI odwiedzili Schronisko dla Zwierząt w Bielsku Białej. Wiązało się to z przeprowadzoną wcześniej na terenie szkoły zbiórką żywności. Uczniowie zbierali karmę i zabawki dla bezdomnych psów i kotów. Podczas wizyty w schronisku Pani Dyrektor serdecznie podziękowała naszym uczniom, wręczając pamiątkowy dyplom.

Uczniowie spędzili w schronisku dużo czasu, bawiąc się z samotnymi i potrzebującymi zwierzakami. Zwierzęta były bardzo przyjazne. Uczniom było bardzo przykro, że nie mogą adoptować zwierząt ze schroniska. Pamiętajmy, że może to zrobić tylko osoba dorosła, która ukończyła 18 lat Wizyta w schronisku to niezapomniane wrażenie. Chciałoby się wziąć wszystkie zwierzaki do domu.

Dzień był pełen doznań. Wrażenia pozostaną w uczniach już na zawsze. Obraz smutnych oczu zwierząt porzuconych przez ich właścicieli.

Uczniowie z kl. VI dziękują uczniom z naszej szkoły, którzy wsparli tę akcję i przynieśli potrzebne produkty. Mają nadzieję, że z roku na rok będzie przybywać osób, które chętnie pomogą w podobnych akcjach. Zwracają się również do osób, pragnących znaleźć przyjaciela na całe życie, do odwiedzenia schroniska i zabrania do własnego domu jakiegoś psiaka lub kociaka, które za dobroć i zainteresowanie odpłacą się wielką, bezinteresowną miłością i przywiązaniem.


Talenty 2012

Laureatka

30.06.2011 nasza szkoła otrzymała tytuł "Szkoła odkrywców Talentów " nadawany przez MEN.
Doceniona została nasza działalność mająca na celu rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów.
Szkoła posiada bogatą ofertę edukacyjną, z której mogą korzystać wszyscy uczniowie.
MEN ogłosiło 21 marca Dniem Talentów. W związku z tym, że nasza szkoła posiada tytuł "Szkoła Odkrywców Talentów " zorganizowaliśmy Szkolny Przegląd Talentów prezentując osiągnięcia uczniów, którzy pod kierunkiem nauczycieli rozwijali swoje zdolności oraz reprezentowali naszą placówkę w konkursach i zawodach na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim.
Zaprezentowaliśmy 4 obszary naszej działalności:
- kategoria nauka
- kategoria artystyczna
- kategoria sport
- kategoria projekt
Największe osiągnięcia posiadają następujący uczniowie:
Emilia Herok
- laureatka Małopolskiego Konkursu Humanistycznego
- finalistka konkursu historycznego
- finalistka języka niemieckiego

Marta Kwartnik - finalistka konkursu historycznego

Marata Wiewióra - finalistka konkursu języka niemieckiego

Iwona Makówka - talent sportowy -7 miejsce w biegach w województwie.

Laureatka


Turniej BRD

Już po raz kolejny nasi uczniowie wzięli udział w Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
W zawodach, które odbyły się 26.03.2012 r. w Szkole Podstawowej w Stroniu wzięła udział drużyna w składzie:
Tomasz Gębala
Tomasz Pilch
Robert Ryba
Chłopcy spisali się bardzo dobrze, ulegli tylko jednej drużynie i zajęli II miejsce. Tym samym awansowali do etapu powiatowego, który odbędzie się 13.04.2012 w SP w Wieprzcu.
Trzymamy za nich kciuki i życzymy powodzenia!


Nasza laureatka

Laureatka

20.03.2012r. Rozstrzygnięty został Małopolski Konkurs Humanistyczny. Jego laureatką została Emilia Herok uczennica naszej szkoły. Opiekunem naukowym uczennicy była polonistka Maria Zborowska.

Laureatka

Konkurs profilaktyczny

uzależnienia
5.02.2012r. 5.01.2012r. Został podsumowany gminny konkurs profilaktyczny: ,,Bliżej siebie-dalej od uzależnień'' Nasza szkoła zajęła I miejsce.


Konkurs recytatorski

5.02.2012r. Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w gminnym konkursie recytatorskim ,,Cztery Pory Roku-Zima'' 3 miejsce zajął Grzegorz Piwowarczyk z klasy IV
Gratulujemy. !

Przegląd grup kolędniczych

dzien_sportu_2011/21.jpg (105071 bytes)

31.01.2012 r. aktorzy ze szkolnego koła teatralnego wzięli udział
w Gminnym Przeglądzie Grup Kolędniczych i zajęli II miejsce.Utworzono w 2003
Kontakt: Koło informatyczne

Kontakt: e- mail
Szkoła Podstawowa
w Stryszowie
34-146 Stryszów
tel. 033 8797492

Sekretariat

Biblioteka

Filmy

Psycholog szkolny

Pedagog szkolny

Dla rodziców

Dla uczniów

Przydatne linki