Odkrywamy piękną Warszawę

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dyrekcji i nauczycieli uczniowie klas 5-8 naszej szkoły wzięli udział w pilotażowym projekcie Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.  Dofinansowanie, w którym partycypowała Gmina Stryszów pozwoliło nam na realizację wycieczki do stolicy – Warszawy. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z dziedzictwem historycznym, kulturalnym i naukowym naszego kraju.

Wycieczka rozpoczęła się 2 listopada wcześnie rano. Po kilku godzinach dotarliśmy do stolicy i rozpoczęliśmy zwiedzanie. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Centrum Nauki „Kopernik”. To właśnie tutaj mogliśmy uczestniczyć w wielu eksperymentach z dziedziny fizyki, chemii, biologii oraz obejrzeć okazałą wystawę rowerów od XVIII w. do czasów współczesnych. Następnie udaliśmy się  Zamku Królewskiego. Zwiedzanie zamku umożliwiło nam poznanie kolekcji dzieł sztuki m. in. Marcella Bacciarellego i Bernarda Bellotta, Galerii Lanckorońskich. Trzeba przyznać, że dzieła wywarły na nas ogromne wrażenie. Po pełnym atrakcji dniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do hotelu.

 Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Łazienek Królewskich, czyli zespołu pałacowo-ogrodowego założonego w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zwiedziliśmy m. in. Pałac na Wodzie oraz Amfiteatr. Kolejnym punktem zwiedzania stolicy była wizyta na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy.  Następnie zwiedziliśmy Rynek Starego Miasta, gdzie uwieńczyliśmy naszą wyprawę pamiątkowym zdjęciem. Niedługo po tym znaleźliśmy się przy Barbakanie i przemieściliśmy się w kierunku Pomnika Małego Powstańca. Uczestniczyliśmy również w uroczystej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Podziwialiśmy Pałac Prezydencki i i znajdujące się na trasie naszej wędrówki pomniki m. in. Adama Mickiewicza, Bolesława Prusa. Ostatnim punktem tego dnia było zwiedzanie Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Dzięki naszemu panu przewodnikowi poznaliśmy historię nekropolii oraz mogliśmy odwiedzić groby znanych i zasłużonych Polaków. 

W ostatnim dniu naszej wycieczki do Warszawy zwiedziliśmy Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Mieliśmy okazję podziwiać i zachwycać się pięknem wystroju rezydencji, jak i otaczającym pałac malowniczo ukształtowanym ogrodem. Pałac w Wilanowie to jedna z czterech rezydencji królewskich w Polsce, miejsce, które zdecydowanie warto, a wręcz trzeba odwiedzić. Był to nasz ostatni punkt wycieczki poprzedzający powrót do Stryszowa. Warszawę opuściliśmy pełni wrażeń i refleksji.