Twój szczęśliwy numerek

Twój szczęśliwy numerek

08.02.2019r. uczniowie klas: VII i VIII udali się do Centrum Kultury i Sportu w Kalwarii Zebrzydowskiej na spektakl „Twój szczęśliwy numerek” wyreżyserowany przez  Mirosława Płonkę, który był także autorem scenariusza. Grupę  aktorów tworzyli między innymi uczniowie z Teatru Młodych im. św. Rudolfa Warzechy ze Stryszowa, a wśród nich uczniowie naszej szkoły.

Już przed wejściem na salę został stworzony klimat obozu, kiedy niemieccy żołnierze wypisywali nam na rękach  więzienny numer.

Widowisko przedstawiało tragedię dzieci w obozie zagłady w Auschwitz-Birkenau.

Mogliśmy obserwować na scenie dwa światy: współczesny z tym z okresu drugiej wojny światowej oraz dwa spojrzenia na obóz zagłady: nastolatka ze wspomnieniami byłej więźniarki.

Dzieci ubrane w pasiaki, mężczyźni w mundurach niemieckich oficerów, skromna, szara scenografia, dźwięki akustyczne i efekty specjalne oraz piękne piosenki wprowadzały  niezwykły nastrój. Widać było wielkie zainteresowanie widzów, którzy w skupieniu i ze współczuciem obserwowali rozgrywające się na scenie tragedie dzieci bitych, kopanych, wykorzystywanych do badań, ciężko pracujących.

Na pochwałę zasługiwali aktorzy, którzy świetnie wcielili się w swoje role. Ich występ został nagrodzony gromkimi brawami. Spektakl na wielu osobach wywarł duże wrażenie i na pewno długo pozostanie w naszej pamięci.

M. Zborowska