Wycieczka do Auschwitz-Birkenau

Wycieczka do Auschwitz-Birkenau

W poniedziałek 29.10.2018r. uczniowie klasy ósmej pod opieką wychowawczyni i rodzica mieli okazję odwiedzić pomnik jednego z największych ludobójstw w historii świata. Pomnik niezwykły, bo był to pełen kompleks budynków obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Podróż po Auschwitz rozpoczęliśmy się od przejścia przez bramę zdobioną szyderczym napisem "Arbeit macht frei" (Praca czyni wolnym). Następnie zwiedzaliśmy murowane, odremontowane baraki. Wnętrze każdego z nich mówiło o innym aspekcie życia w obozie, każde z nich przedstawiało inną historię. Najbardziej zapadającymi w pamięć miejscami mogły definitywnie być budynki poświęcone zagładzie, życiu i propagandzie prowadzonej przeciwko ludności żydowskiej. Ponadto mogliśmy zapoznać się z wyglądem cel śmierci i krematoriów, miejscami egzekucji i dokładnymi danymi więźniów. Zobaczyliśmy celę, w której przebywał Maksymilian Kolbe, który oddał swoje życie za współwięźnia. Przed ścianą śmierci oddaliśmy hołd poległym więźniom.

Nieopodal Auschwitz znajduje się druga część obozu - Birkenau. Jest to obiekt, który znacznie bardziej obrazuje skalę zbrodni popełnionej na terenie kompleksu. Znajdują się tam liczne drewniane i murowane baraki, w których przebywali więźniowie. Odwiedziliśmy baraki dziecięce, dowiedzieliśmy się kolejnych faktów o życiu na terenie Birkenau. W centrum obozu znajdował się pomnik poświęcony ofiarom zbrodni niemieckiej, na którym zapaliliśmy symboliczny znicz.

Pocieszającym elementem wyprawy był widok ilości osób, która odwiedzała to miejsce tego dnia. Uświadomienie sobie, jak wielu ludzi różnych narodowości jest ciekawych historii, która mieści się w Oświęcimiu, pozwala mieć nadzieję na to, że do takiej zagłady ludności, jak podczas drugiej wojny światowej, już nigdy nie dojdzie.